Rektörümüz EDU SUMMIT Eğitim Zirvesine Katıldı

Nis 22

Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından İstanbul InterContinental Otel’de ikincisi düzenlenen Edu Summit Eğitim Zirvesi kapsamında “Yükseköğretime Girişte Yeni Yaklaşımlar” konulu oturuma katıldı.

Zirvenin açılışına Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rifat Sarıcaoğlu katılırken, zirvenin “Yükseköğretime Girişte Yeni Yaklaşımlar” konulu birinci oturumuna Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, oturumun moderatörlüğünü yapan Eğitim Reformu Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Alkan, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, üniversite rektörleri, öğretim üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, toplantıyı düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, geçmiş yıllarda üniversite camiasında yaşanan ideolojik saplantılardan sıyrılarak eğitimi konuşmanın önemine değindi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tarih yazıcıların 2003-2015 yılları arasını yükseköğretimde olağanüstü başarı yılları olarak kaydedeceğini belirterek, kalite güvence sistemini kuracak, denetleyecek, YÖK ’ün almış olduğu kararları değerlendirecek YÖK içinde ya da dışında yeni bir kuruma ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Zirveyi düzenleyen vakfın başkanı Rifat Sarıcaoğlu ise yükseköğretimdeki niteliksel dönüşümün önemine vurgu yaptı.

Zirvenin “Yükseköğretime Girişte Yeni Yaklaşımlar” konulu oturumunda Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, şahsını bu zirveye davet edenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, yükseköğretimde fırsat eşitliğini sağlamanın ve adil olmanın önemli olduğunu vurgulayarak eğitim stratejilerinin ve kalkınma sistemlerinin oluşturulmasında bu temel ilkelerin başlangıç noktaları olması gerektiğini belirtti.

Dünyada ve Türkiye’deki yükseköğretime giriş sistemlerinden söz eden Rektörümüz, ülkemiz sınav sisteminde çok fazla değişikliğin çok kısa sürede yapıldığını ifade ederek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde kural, denetim ve kalite eksiklikleri, şeffaflık gibi alanlarda büyük sorunların olduğunun altını çizdi.

Rektörümüz, sınav güvenliği ve adaletin bütün paydaşlar tarafından önemsenmesi gerektiğini belirterek, okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar bütüncül ve eleştirel bakış açısıyla eğitim stratejilerinin yeniden belirlenmesi, açık uçlu soruların sorulması, elektronik sınavlara geçilmesi, adil, konforlu sınav ortamlarının oluşturulması gibi eğitim önerilerini dinleyicilerle paylaştı. Rektörümüz, mevcut sistemde fark yaratmanın mümkün olduğunu gösteren başarılı girişimci öğrencilerimizden örnekler vererek, “Fırsat eşitliği ve adalet olmadan eğitim olmaz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Oturumun diğer konuşmacılarından Prof. Dr. Ahmet Alkan geleceğe yönelik eğitim sistemlerinden, Doç. Dr. Bayram Çetin yükseköğretimde nasıl bir seçme sistemi olması gerektiğinden, Enver Yücel ise üniversitelerin kendi öğrencilerini seçebilecek, ülke koşullarına uygun yeni bir sınav sisteminden bahsetti.

Oturum, konuşmacılara teşekkür plaketlerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.