Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze Üniversitemizde

May 14

Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından düzenlenen "Genç Liderlerin Rolü ve 21. YY Siyasetine Giden Yol" konulu konferans, Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze’nin katılımıyla Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferans programından önce Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze ve beraberindeki heyet Konuralp Müzesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Müze ziyaretinde Fen Edebiyat Fakültemiz Dekanı Prof. İlhan Genç, Üniversitemiz Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nanuli Katcharava, Tarih Bölümü Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Ali Ertuğrul, Arkeoloji Bölüm Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Emre Okan, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilir ve doktora öğrencimiz Güzin Bilir, konuk heyete eşlik ettiler.

Konuralp Müzesi Müdürü Yunus Reyhan Taşçıoğlu, müzedeki eserler ve Konuralp tarihi hakkında Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze ve heyetini bilgilendirdi. Antik Tiyatro’nun tarihiyle ilgili bilgileri Yrd. Doç. Dr. Emre Okan ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilir'in verdiği gezide Diaspora Bakanı Gela Dumbadze, kültüre önem veren biri olduğunu belirterek, Antik Tiyatro alanının kamera sistemiyle korunması önerisinde bulundu.

Müze ziyaretinin ardından heyet "Genç Liderlerin Rolü ve 21. YY Siyasetine Giden Yol” konulu konferansa geçti. Konferansa, Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze, Gürcistan Diaspora Bakanlığı ve Gürcistan Büyükelçiliği Yetkileri,  Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve Prof. Dr. İsmail Ercan, senato üyelerimiz, öğretim üyelerimiz, basın mensupları ile öğrencilerimiz katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, “Saygıdeğer Bakanım, sayın elçilik görevlileri, sayın öğretim üyelerimiz, değerli basın mensupları, sevgili öğrencilerimiz hepinizi saygıyla selamlıyorum.Bu güzel ve onurlu etkinliği düzenlemenin gururunu yaşıyorum. Gürcistan’la olan güzel işbirliğinin meyvesi olarak Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğrenci kabul ediyoruz. Bu öğrencilerimizin mezuniyet töreninde Sayın Bakanı Üniversitemizde ağırlamak istiyoruz." dedi.

Rektörümüz  konuk Bakanının Üniversitemize yapmış olduğu ziyaretten dolayı kendisine teşekkür etti. Görev süresinin dolmasına iki gün kaldığını ifade eden Rektörümüz, “Böylesi güzel bir işbirliği yaptığımız için onur duyuyorum. Sayın Bakana tekrar teşekkür ediyorum.” şeklinde sözlerine son verdi.

Konuk Bakan Gela Dumbadze konuşmasına başlamadan önce, Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Fen Edebiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç’e, Tarih Bölümü Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Ali Ertuğrul’a beraberinde getirdiği küçük figürlerden oluşan hediyeleri takdim etti. Rektörümüz de konuk Bakana,  vav harfli ebru tablosu hediye etti.

Gürcistan Diaspora Devlet Bakanı Gela Dumbadze’nin özgeçmişinin sunulduğu konferans, konuk Bakanın konuşması ile devam etti. Çevirisi Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Nanuli Katcharava tarafından gerçekleştirilen konuşmada Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze, bir devlet adamı için en önemli olan özelliğin hayatı doğru okumak olduğunu söyleyerek, “Gençlere gerektiği zamanlarda yeterince yol vermiyoruz. Genç kuşağı zamanında ve doğru şekilde iktidara getirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

En sevdiği, örnek aldığı beş devlet adamından birinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu belirten konuk Bakan, Atatürk’ün prensip sahibi, kökleşmiş klişeleri yıkan bir lider olduğunu ifade ederek, bunları da vatanını korumak için yaptığını söyledi.

Üniversitemizi ve Fakültelerimizi çok beğendiğini sözlerine ekleyen Diaspora Bakanı Dumbadze, gençlere hitaben “Zamanın kıymetini bilin, hocalarınıza sorular sorun, hocalarınızın hem hayat hem de eğitim tecrübelerinden maksimum faydalanın.” sözleriyle öğrencilerimize tavsiyelerde bulundu.

Soru cevap şeklinde devam eden konferansta konuk Bakan, “Birbirimizin Gönüllerini Isıtalım” isimli bir çalıştayın, Üniversitemizde hayata geçirilmesinden duyacağı memnuniyeti dile getirdi.

Konferansın sonunda, Grup Megobrebi tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ünlü halk şarkıları ile tanınan grubun performansı, izleyicilerden ilgi gördü.

“Genç Liderlerin Rolü ve 21. YY Siyasetine Giden Yol” konulu konferans toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.