Mikro Dünyaya Yolculuk Etkinliği Sona Erdi

Haz 12

Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4004- Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında “Mikro Dünyaya Yolculuk” projesi etkinliği, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilen kapanış programıyla sona erdi.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yazlık, Yrd. Doç. Dr. Hülya Torun, Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Serpil Uğraş, proje ekibi, okul yöneticileri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Serpil Uğraş, iki hafta boyunca Boğaziçi Ortaokulu, Toki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve Sevgi Evi öğrencilerinin oluşturduğu 30 kişilik öğrenci grubuyla oyunlar, deneyler ve drama etkinlikleri gerçekleştirilerek, öğrencilerde mikroorganizmalar konusunda farkındalık kazandırmayı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Uğraş, mikroorganizmaların medya tarafından zararlı gösterildiğini, fakat mikroorganizmaların birçoğunun yararlı olduğunu belirterek, doğru antibiyotik kullanılması bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Serpil Uğraş, “ Projede emeği geçen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Uludağ’a, 20 kişiden oluşan proje ekibime teşekkür ediyorum.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Serpil Uğraş’ın konuşmasından ardından kürsüye davet edilen Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemizde henüz öğrenci olmadığını, projeye katılan öğrencilerin ilk öğrencileri olduğunu belirterek, proje yöneticisine, proje ekibine, velilere ve okul yöneticilerine teşekkür etti. Prof. Dr. Uludağ öğrencilere hitaben, “Bu kurs sürecinde canlıların farkına vardınız. Öğrendiklerinizi hayatınıza uygulamalısınız. Hepinize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Gerçekten istenirse akademik bilgi kendisini şehrin içinde nasıl hayat buluyor, bunu görmüş oluyoruz. İnşallah bu tür etkinliklerimiz giderek artar ve çoğalır. Mikroorganizma kavramı konusunda kaç tane makale yazarsanız yazın, emin olun bu kadar güzel sonuçlar elde edemezsiniz. Bu kadar çok kişiye ulaşmasını başaramazdık. O yüzden ne kadar çok teorik bilgi pratik yaşama, çocuklarımıza dokunmayı başarırsa bizim için o kadar anlamlı.” dedi. TÜBİTAK destekli 4004 projelerinin çok önemli fırsatlar sunduğunu ifade eden Rektörümüz, çocuklara yönelik bu tür etkinliklerin artmasını ve şehrimizdeki bütün çocuklara ulaşması temennisinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Eğitim alan öğrencilere katılım belgeleri ile proje ekibine teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından devam eden program, proje süreciyle ilgili slayt gösterimi ve öğrencilerin proje çalışmalarının sergilenmesiyle sona erdi.