Arı Biziz Balda Bizdedir Projesi Beş Yaşında

Tem 09

2015 TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında, bal arılarını çocuklara tanıtmak, bal arıları hakkında çocukları bilgilendirerek sevdirmek, farkındalık yaratarak bilgi düzeylerini arttırmak amacıyla Üniversitemiz Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından yürütülen “Arı Biziz Balda Bizdedir-5” projesi, beşinci mezunlarını verdi.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yığılca Kaymakamı Mehmet Özcan, önemli projelerin her zaman destekçisi olduklarını belirterek “Meral Hocamız ve ekibinin projelerinde yer almaktan mutluyuz” dedi.

Kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, “Biz projelerimizi iş birliği, gönül birliği ve güç birliği ile geleceğe yönelik olarak gerçekleştiriyoruz.  Bundan elli yıl, yüz yıl sonrasına yön verecek projeler üretmeye, geliştirmeye özen gösteriyoruz” dedi. Prof. Dr. İlhan Genç, DAGEM’de eğitim gören öğrencilerin Üniversitemizin birer elçisi olduğunu söyleyerek öğrencilerin gittikleri yerlerde hem ilimizi hem de Üniversitemizi tanıtacaklarını ifade etti.

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit gerçekleştirdiği konuşmasında, DAGEM’in yapmış olduğu projelerin Yığılca’ya canlılık getirdiğini vurgulayarak, bu projelerin Yığılca için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Program sonunda DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Proje, yaş grubuna yönelik olarak teorik ve uygulamalı eğitimler 23’er kişilik dört grup şeklinde olmak üzere 92 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında katılımcılara arı ailesi, morfolojisi, anatomisi anlatılarak, mikroskop altında incelendi. Öğrencilerimize arıların yaşam alanları tanıtılarak öğrencilerle birlikte yapılan atölye çalışmalarıyla farklı kovan tipleri tasarlandı. Üretilen balın yanı sıra alternatif arı ürünleri ve farklı kullanım alanları da tanıtıldı. Yapılan arazi çalışmalarında arıların doğal yaşam ortamları gözlenerek ballı bitkilerden örnekler toplandı” dedi.

“Çocukların gözünde arılar sokar ve bal yapar!” imajının hâkim olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, verilen eğitimlerle bu imajı değiştirdiklerini söyledi.  Bu etkinlikte çocukların, arıların birçok yeni yönünü ve özelliğini keşfettiğini dile getiren Kekeçoğlu, “Sürdürülebilir çevre için arıların önemini öğrenen katılımcılar, doğa yürüyüşlerine katılarak arı ile çevrenin ilişkisini yerinde gözlemlediler.”  ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonrasında proje çerçevesinde eğitim gören öğrencilere, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Yığılca Kaymakamı Mehmet Özcan, Yığılca Belediye başkanı Muzaffer Yiğit ve proje eğitmenleri tarafından katılım belgeleri takdim edildi.

Protokol üyeleri tarafından eğitimlerde oluşturulan projelerin incelenmesi ve projeler hakkında bilgi almalarının ardından program sona erdi.