Dünyada Sınırlı Sayıda Uygulanan Ameliyat Tekniği Üniversitemiz Hastanesinde

Tem 15

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Onur Özlü, Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Uygur Er ve Yrd. Doç. Dr Özgür Çelik, Üniversitemiz Hastanesi’nde yakın geçmişte uygulanan uyanık beyin tümörü ameliyatıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Anestezi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Özlü, uyanık beyin tümörü ameliyatları öncesinde titiz bir hazırlık döneminin geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu ameliyatların yapıldığı yerlerde çok iyi bir Beyin Cerrahisi ve Nöroanestezi ekibinin bulunması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Özlü, ‘Gerekli tıbbi donanım ve tecrübe birikimi çok önemli, dolayısıyla bu tür ameliyatlar heryerde yapılamıyor. Hastanemizde bütün faktörler toplandı ve İstanbul’dan kabul edilen hasta söz konusu teknik ile başarılı bir şekilde ameliyat edildi.’ dedi. Tekniğin genel anesteziye alternatif bir yöntem gibi düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Prof.Dr.Özlü, işlemin beyindeki önemli işlevleri üstlenen bölgelerde yerleşik tümörü olan sınırlı sayıdaki hasta için uygulanan sofistike bir metod olduğunu ifade etti.

Ameliyat sırasında hastanın Nörolojik fonksiyonlarını sürekli olarak değerlendirerek cerrahi ekibe hastanın Nörolojik tablosu ile ilgili bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uygur Er, uygulanan bu ameliyatın asistan ve öğrenci eğitimi gibi konularda eğitsel faaliyet olarak öneminin yanında, bölge halkına verilebilecek sağlık hizmetinin kalitesini ve kurumumuzun konu ile ilgili potansiyelini göstermesi açısından da önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Hastaların artık en sofistike Beyin Cerrahisi ameliyatları için bile Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere gitmelerine gerek kalmadığı belirten Prof. Dr Er, çok kısıtlı merkezlerde yapılan bu ameliyatın Üniversitemizde yapılmasının Düzce için memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

Ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Özgür Çelik uyanık beyin tümörü ameliyatının, hastaya genel anestezi vermeden uygulanan, hareketlerimizi ve konuşmamızı sağlayan beyin bölgelerinde veya bu bölgelerin yakın komşuluğunda yerleşmiş olan tümörlerin, hastada fonksiyonel bir kayba yol açmaksızın, çıkarılmasını sağlayan bir nöroonkoloji tekniği olduğunu söyledi. Bu tarz tümörü olan hastaların hayat kalitesini koruyarak maksimum miktarda tümör çıkarılmasını sağlayan en etkin yöntemlerden birisinin uyanık cerrahi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Çelik, bu tekniğin sadece Türkiye’de değil, dünyada da sınırlı sayıda merkezde uygulandığını ifade ederek, bu yöntemin başarılı bir şekilde yapılabilmesindeki en önemli faktörün nöroanestezi ve cerrahi ekip arasındaki uyumun olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Çelik, ‘Hastanın bir beyin tümörü ameliyatı olurken, tüm cerrahi boyunca bilinci açık, başı bazı aparatlarla sabitlenmiş halde ,aynı pozisyonda yatmasını sağlamak kolay bir şey değildir. Bu nedenle bunu sağlayacak olan Nöroanestezi ekibinin performansı cerrahi ekibin ameliyatı gerçekleştirirken gösterdiği başarı kadar önemlidir. Bizim de böyle bir Nöroanestezi ekibiyle çalışıyor olmamız, bu ameliyatı başarı ile gerçekleştrime noktasındaki en büyük şansımız olmuştur.’ dedi. Ayrıca bu ameliyat sırasında intraoperatif nöromonitörizasyon, nöronavigasyon ve intraoperatif ultrason gibi Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde bulunan yüksek teknoloji ürünü cihazların da kullanıldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Çelik ‘Ameliyatını gerçekleştirdiğimiz hastamız, İstanbul’dan tarafımıza başvurmuştur. Hastamızın Üniversitemiz Hastanesi’ni tercih etmesi de bizi fazlasıyla onurlandırmıştır.’ ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.