Üniversitemiz Desteğiyle 6. Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı Gerçekleştirildi

Tem 23

Üniversitemiz ile Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği desteğiyle düzenlenen 6. Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı Düzce Pelemir Otel’de gerçekleştirildi. Yaz okulu kampına dokuz ilden 85 çocuk ve genç ile aileleri katıldı. Yaz okulu kapsamında ülkemizde ilk kez Diyabet ve Spor Çalıştayı da düzenlendi.

Diyabet ve Spor Çalıştayı’na Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin,  Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Çotuk, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, Tıp Fakültemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Aydın, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Taşkıran,  tip 1 diyabetli olan Süper Lig basketbolcularından Alper Saruhan, maratoncu Gürkan Açıkgöz, Spor Eğitmeni Abdullah Bahçekapılı, Diyetisyen Kevser Başkara ile çok sayıda izleyici katıldı.

Çalıştayda geçmiş deneyimler gözden geçirilirken, spor ve diyabet hakkında gerek vatandaşlar için gerekse konunun uzmanları için yeni, faydalı ve önemli bilgiler paylaşıldı.

Prof. Dr. Birol Çotuk’un uzun ve yavaş antrenmanlar yerine kısa ve yoğun antrenman tekniğinin son 10 yılda öne çıktığını belirten sunumu, çalıştayın dikkat çeken konularından biriydi. Çalıştayın önemli konularından biri de, konuşmacılar tarafından dile getirilen diyabetli sporcuların sağlık raporu alırken karşılaştıkları bilgisizlikten kaynaklı engellerdi.

Ağır görme ve hareket engelliyken yüzmede Türkiye üçüncüsü olan, bir yıldır da tip 1 diyabetliler ailesine katılan Manisalı genç Deniz Ünsal, hem çalıştay hem kamp süresince neşesi ve pozitif enerjisiyle takdir topladı.

Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı bünyesinde minik diyabetliler aileleriyle misafir edildi, minikler havuzun keyfini çıkarırken, aileler uygulamalı olarak karbonhidrat sayımı kursuna katıldı.

Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Onur Özlü'nün de misafir olduğu gala gecesindeki havai fişek gösterisi, gece girilen havuz sefası, diyabetli müzisyenlerin yaptığı müzik eşliğinde dans ve son gün yapılan pasta seremonisi ile kremalı maske savaşının ardından Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı sona erdi.

Bir bütün olarak gerçekleştirilen yaz okulu, kamp ve çalıştay, diyabetli çocuklar ve aileleri için bu sene de öğretici oldu. Diyabetli gençler ve çocuklar; dayanışmalarını pekiştirirken diyabetle mücadele için de güç, moral ve motivasyon kazandı.