Üniversitemiz Superlit Boru San. A.Ş. ile Proje Sözleşmesi İmzaladı

Tem 29

Değer üreten, girişimciliği ilke edinen ve gerçekleştirdiği proje işbirlikleriyle bölgesel kalkınmaya destek olan Üniversitemiz, TÜBİTAK 1505 - Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında Superlit Boru San. A.Ş. ile proje sözleşmesi imzaladı.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen imza törenine Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Superlit Boru San. A.Ş. Genel Müdürü Turgay Aytekin, Üretim Direktörü Özcan Çağlar, Kalite Kontrol ve Kalite Güvence Yöneticisi Neslihan Gökçe, Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Serkan Subaşı, İnşaat Mühendisliği Bölümümüz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emiroğlu ve Ahi Evran Üniversitesi Öğr. Gör. Şevki Eren katıldı.

TÜBİTAK 1505 - Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı çerçevesinde Üniversitemiz ile Düzce’de bulunan firmalar arasında gerçekleştirilecek ilk TÜBİTAK projesi olma özelliğini de taşıyan çalışmada “Yüksek Performanslı Boru Üretimi” hedefleniyor.

Patent alınabilecek yeni bir kompozit boru üretimi gerçekleştirilecek olan projeye 1 Ağustos 2015 tarihinde başlanacak. Proje kapsamında ayrıca iki adet doktora tezi de hazırlanacak. İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerimiz Yrd. Doç. Dr. Ahmet Beycioğlu ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emiroğlu'nun da araştırmacı olarak yer aldığı proje, iki yıllık bir deneysel çalışmayı kapsıyor.

Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde sektördeki kalifiye iş gücü ihtiyacını karşılamak ve sektörde karşılaşılan sorunlara bilimsel çözüm yolları bulmak amacıyla Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü ile Superlit Boru San. A.Ş. arasında Ocak 2014’te eğitim ve işbirliği protokolü imzalanmıştı. Bu protokolle Superlit firması çalışanlarından, Üniversitemizde Türkiye’de ilk olarak açılan Kompozit Malzeme Teknolojileri Anabilim Dalında 1 doktora, 1 yüksek lisans öğrencisi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalında ise 3 yüksek lisans öğrencisi öğrenime başlamıştı.