Mekatronik Teknolojileri Topluluğumuzun Tasarladığı Elektrikli Araç TÜBİTAK Yarışına Katılıyor

Tem 31

Üniversitemiz Mekatronik Teknolojileri Topluluğu, elektromobil kategorisinde tasarladığı “CEZERİ” isimli elektrikli yarış aracıyla, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılacak. Üniversitemizi temsilen Mekatronik Teknolojileri Topluluğu’nun katılacağı yarışlar, 03-09 Ağustos 2015 tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mekatronik Teknolojileri Topluluğu Akademik Danışmanı ve Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Altun, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na elektromobil kategorisinde bu sene Üniversitemizi temsil edecek ilk takım olacaklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Yusuf Altun, Mekatronik Teknolojileri Topluluğu olarak tasarladıkları araca, sibernetik, elektronik, bilgisayar ve otomatik kontrol bilimlerinin ilk temelini attığı bilinen ve Batı’da uzun yıllar kitaplarından yararlanılmış olan Müslüman Bilim Adamı İbni-Cezeri’nin ismini verdiklerini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Altun, “Tasarlamış olduğumuz aracımız, elektrikli araçlarda kullanımı performans açısından gayet başarılı ve güvenli bir yapısı olan lityum demir fosfat batarya ile enerjisini sağlamaktadır. Aracın tüm elektriksel verilerini sağlayan ve bu verileri uzaktan bir başka kullanıcıya aktarabilen yazılımlar, aracın mekanik tasarımı ve imalatı tamamen akademik danışmanı olduğum ve çalışmalarına yön verdiğim Mekatronik Teknolojileri Topluluğu öğrencilerimizin el emekleriyle yapılmıştır.” dedi.

Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek olan yarışa çeşitli üniversitelerden 35 takımın katılacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Yusuf Altun, araçların dinamik sürüş kontrolünün yapılacağını ve testi geçenlerin ayrıntılı teknik kontrole tabi tutulacağını ifade etti.

 Ayrıntılı teknik kontrolü de geçen araçların yarışmaya girmeye hak kazanacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Altun, “Yarışmaya girmeye hak kazanan takımlardan yarışmada en fazla 65 dakika içerisinde 30 turu tamamlaması beklenecektir. Araçların yarışı kaçıncı sırada bitirdiğinin sıralama açısından bir önemi olmayacaktır. Yapılacak değerlendirme için TÜBİTAK tarafından verilecek ve yarış öncesinde araçlara takılacak enerji ölçerler kullanılacaktır. En az enerji tüketen üç araç para ödülü kazanacaktır.” şeklinde konuştu.

Son olarak ARGE yönü yüksek elektrikli araç tasarım projesinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Altun, “Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü yapmakta olduğum ARGE yönü ağırlıklı olan Elektrikli Araç Tasarım projemiz bulunmaktadır. Bu projenin ARGE kısmında çalışacak lisansüstü düzeyinde aktif öğrencilere ihtiyaç duymaktayız. Bu projede dinamik ve elektriksel tam araç modellemesi, dinamik kontrol ve motor kontrol tasarımları üzerinde yeni yaklaşımlar geliştirilmektedir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.