Konuralp Yüzey Araştırmaları Destek Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Eyl 07

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin’in bilimsel kazı başkanlığını yürüttüğü “Konuralp Antik Kenti Yüzey Araştırmaları ile Destek Projesi” kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Fen Edebiyat Fakültemiz Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti Bilimsel Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin ve kazı ekibi, Düzce Belediyesi AB Proje Ofisi yetkilileri, akademik personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Toplantıda konuşan Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Düzce Belediyesi ve Kalkınma Bakanlığı’nın desteklediği projenin 7 Haziran 2015 tarihinde başladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ayengin, bu doğrultuda proje ekibinin oluşturulduğunu ve tanıtım toplantısının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Konuralp Antik Kenti’nin havadan fotoğraflarının çekilerek alandan kaldırılacak mimari blokların tespit edildiğini söyleyen Ayengin, ”Tespit edilen tiyatroya ait mimari blokları taş bahçemize naklettik. Böylece tiyatromuz çok daha düzenli ve estetik hale geldi.” dedi.

Mimari blokların numaralandırma işleminin yapıldığını ve mimari blokların çizimlerinin kazı ekibindeki mimarlar tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Temmuz ayı itibariyle jeofizik çalışmalarının yapıldığını sözlerine ekledi.

Konuralp Antik Kenti’nin topografik haritasının oluşturulduğunu da ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ayengin, “Antik kentte bulunan Roma dönemine ait köprü, sur, hamam ve su kemerlerini topografik haritamıza işledik. Bizim için en önemli hazine orkestraya giden kapıların bulunmasıdır.” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında yapılan tanıtım çalışmalarından da bahseden Ayengin, antik kentin tanıtımı için not defteri, kalem, cd, tişört ve çantaların hazırlanarak gelen ziyaretçilere hediye edileceğini söyledi.

Son olarak proje kapsamındaki çalışmalara destek veren kurumlara ve kazı ekibine teşekkür eden Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, “ Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Kalkınma Bakanlığı’na, Düzce Valiliği’ne, Düzce Belediyesi’ne, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na, Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne, Fen Edebiyat Fakültesi’ne, tüm ekibime ve kadirşinas Konuralp halkına çok teşekkür ediyorum. Konuralp Antik Kenti’nin restorasyon çalışmaları tamamlandığında Düzce turizmine çok büyük katkılar sağlayacaktır.” diyerek sözlerine sonlandırdı.