Üniversitemiz Ev Sahipliğinde İlk Kez Düzenlenen Ulusal Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu (UMAS’15) Başladı

Eyl 10

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından, birçok mühendislik alanını kapsayan geniş katılımlı bir organizasyon gerçekleştirmek ve bir sinerji ortamı oluşturmak amacıyla düzenlenen Ulusal Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

Üç gün sürecek olan UMAS’15 programına, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Mühendislik Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, kamu ve özel sektör temsilcileri, ülkemizin birçok üniversitesinden akademisyenler, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

İlk kez Üniversitemizde düzenlenen Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. İlyas Uygur, günümüz dünyasında gelişmişlik seviyesini ve refah düzeyini attırmayı hedefleyen ülkelerin, mühendislik bilimlerine ve AR-GE faaliyetlerine verdiği desteğin önemine vurgu yaptı.

Sempozyumda, 53 farklı üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarından 200’ün üzerinde genişletilmiş özet ile 162 tam metnin bildiri olarak kabul edildiğini söyleyen Prof. Dr. İlyas Uygur, “Bu süreçte her bildiri en az iki farklı hakem tarafından değerlendirilmiştir. Sempozyumumuzun öne çıkan özelliklerinden biri de sempozyum kapsamında sunulan bildirilerin dört farklı dergide değerlendirilecek olmasıdır. Bu sayede sempozyumda sunulan araştırma faaliyetlerinin kalıcı ve ulaşılabilir olması hedeflenmiştir.” dedi. Organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Mühendisliğin insanlığın faydasına ve yararına kullanıldığı sürece önemli olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Bugünlerde özellikle değer ve fayda üretmenin, ürün tasarlama ve üretmenin; iyi kalpli ve iyi insan olmanın, üretilen ürünün insanlığın gelişimi ve ilerlemesi için kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi anlıyoruz. İnşallah bundan sonra buradaki yeniliklerimiz ile üreteceğimiz çalışmalar, bunların sonucunda ortaya çıkacak ürünler, yine ülkemizin ve insanlığın gelişmesine ve ilerlemesine, fayda üretmesine ve iyi insan gelişmesine destek olur. Hepimiz için en başta bunu temenni ediyorum.” dedi.

Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına devam eden Rektörümüz, “İnşallah bu çalışmalar sürdürülebilir olur. Bugün burada çok kıymetli bir hocamızı ağırlıyoruz. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik Hocamız bizimle. Çok güzel de bir bilgi verdi. Üniversite-Sanayi İşbirliklerinde Üniversitemizin üçüncü olduğu bilgisini verdi.“ ifadelerini kullandı.

Üniversitemizin; 2000 yılından sonra kurulan Üniversiteler sıralamasında ilk devlet Üniversitesi olduğunu, ilk 2000’e giren üniversiteler arasında tek yeni üniversite olduğunu, teknoparkını kuran üniversiteler arasında yine birinci olduğunu ve ödül aldığını, en son 2014 yılı verilerine göre yapılan çalışmada öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında altıncı sırada olduğunu belirten Rektörümüz, “Ama söylediğimiz gibi sürdürebilirlik çok önemli. Bizler Üniversitemizin kuruluşundan bu yana hiçbir zaman ‘Bilim bilim içindir.’ mantığı ile hareket eden akademisyenler olmadık. Olmamaya çalıştık. ‘Bilim toplum içindir.’ düşüncesi ile hepimiz ürettiğimiz ürünlerin değerini, faydalarını, bilimin hangi alanında çalışıyor olursak olalım, toplumun bir kesimine sosyal, ekonomik ve kültürel değer üretiyor olmasını hedefliyoruz.” şeklinde konuşarak hayırlı bir sempozyum olması temennisinde bulundu.

Rektörümüzün konuşmasının ardından kürsüye davet edilen TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, mühendisliğin, bilimle insanlık arasında köprü kuran bir uygulama olduğunu ifade ederek “Bilimsel güç, bir ülkede teknolojik gücü doğurur. Teknolojik güç ve ekonomik güç, uluslararası itibar ve insanlığın refahı demektir.” dedi.

Düzce Üniversitesinden kendisine davet geldiğinde akademisyenlere olan destekleri değil, sanayiye olan destekleri anlatmayı daha uygun gördüklerini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Sanayiye olan desteklere özellikle üniversite hocalarımızı, araştırmacılarımızı ne kadar dahil edebilirsek teknolojik güce, askeri güce, uluslararası itibara ulaşabilmemiz bu kadar mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Destekleme Programına en fazla başvuru yapan üniversiteleri sıralayan Prof. Dr. Mehmet Çelik, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nin ardından Düzce Üniversitesi’nin en çok başvuru yapan üçüncü üniversite olduğunu söyleyerek, “Bu sevindirici bir haber. Bu bölgede demek ki akademisyenlerimiz, sanayicilerimiz ile çalışmak için 180 üniversite içinde öne çıkmış durumda. Sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Çelik TÜBİTAK tarafından sağlanan; Özel Sektör Destekleri, TÜBİTAK Sanayi Destekleri, Hibe Destekleri, 1507-KOBİ AR-GE Başlangıç Programı, 1501-Sanayi AR-GE Projeleri Destekleme Programı, 1511-Öncelikli Alanlar Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Destekleme Programı, 1505-Üniversite Sanayi İşbirliği Destekleme Programı, 1513-Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı, 1512-Girişimcilik Aşamalı Destekleme Programı, Bireysel Genç Girişim Programı, 1601-Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırmasına Yönelik Destekleme Programı, 1503-Proje Pazarları Destekleme Programı ve 1602-TÜBİTAK Patent Destek Programına yönelik sunumuyla konuşmasını noktaladı.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik’e, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından hediyesi ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Sempozyumun ilk günü, Enerji, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Makine, Orman, İnşaat ile Mühendislik Eğitimi ana başlıklarında konusunda uzman akademisyenlerin katılımıyla sabah ve öğleden sonra olmak üzere farklı salonlarda gerçekleştirilen oturumlarla sona erdi.

Sempozyum kapsamında gerçekleştirilen oturumlarda tartışılan ana başlıkların içeriklerinehttp://umas.duzce.edu.tr/Default.aspx bağlantı adresinden ulaşılabilir.