1st International Yew Workshop of Turkey (1. Uluslararası Porsuk Ağacı Çalıştayı) İlk Kez Üniversitemizde Gerçekleşiyor

Eyl 17

Üniversitemiz ev sahipliğinde ilk kez Orman Fakültemiz tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Porsuk Ağacı Çalıştayı, 29 Eylül-04 Ekim 2015 tarihleri arasında Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Beş gün sürecek olan Çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Necmi Aksoy, Middle European Yew Society ve German Friends of Yew Society topluluklarından temsilciler, yurt dışı ve yurt içindeki çeşitli üniversitelerden alanında uzman, yerli ve yabancı birçok akademisyen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yetkililer, doğa ve ormancılık ile ilgili çevre kuruluşlarının temsilcileri, öğrencilerimiz ile konuya ilgi duyan çok sayıda kişinin katılması bekleniyor.

Avrupa-Sibirya flora bölgesindeki küresel iklim değişikliği ve ılıman karışık yapraklı ormanların azalması nedeniyle hassas durumda olan; çevresel, kültürel değerinin yanında tedavi etme özelliği de bulunan porsuk (Taxus baccata L.) ağacı için etkili koruma önlemlerini belirlemek amacıyla düzenlenecek olan Çalıştayda, porsuk ormanları ve porsuk ekosistemini koruma tedbirleri hakkında bilgi paylaşımında bulunulacak. Farklı ülkelerden çalıştaya gelecek yabancı ve yerli uzmanlar, konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak.

1. Uluslararası Porsuk Ağacı Çalıştayı’nda; porsuk ağacından yapılan arp müzik aletinin ülkemizdeki yorumcularından Meriç Dönük’ün “Solo Arp Konseri”, mozaik sanatçısı Süha Semerci’nin “Anadolu’dan Türkiye’ye Çağdaş Mozaik” adlı sergisi ve Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerimizin hazırlamış olduğu “Trees and Trails” adlı resim ve heykel sergileriyle programın açılışı gerçekleştirilecek.

29-30 Eylül 2015 tarihlerinde sözlü ve poster bildirilerinin sunulacağı Çalıştayda tartışma masaları oluşturulacak. Çalıştay kapsamında 01-03 Ekim 2015 tarihleri arasında Düzce ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki en yaşlı porsuk ağacı ekosistemlerine gezi düzenlenecek.

Ulusal ve yerel sponsorların desteğiyle gerçekleştirilecek Çalıştay programına  http://www.yew2015.duzce.edu.tr/ bağlantı adresinden ulaşılabilir.