DAGEM Güney Kore’de Üniversitemizi Temsil Etti

Eki 02

Üniversitemiz Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Güney Kore’de düzenlenen 44. Uluslararası Arıcılık Kongresi’ne (Apimondia) katıldı.

Kongreye, arıcılık alanında çalışan bilim insanları, bal üreticileri, tüketiciler, bu alanda faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları başta olmak üzere 80 farklı ülkeden yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu kongrede; “Ormangülü Balına Maruz Kalan Fare Spermleri Morfoloji Testi Üzerine Bir Değerlendirme”, “Propolisin Alfa Amanitin Toksisitesi Üzerine Terapötik Etkisi”, “Yığılca Bal Arısının Hijyenik Davranış Bakımından Islah ve Seleksiyonu”, “Arı Biziz Bal da Bizdedir” ile “Kraliçe Arı Üretimi ve Girişimcilik” başlıklarında dört sözlü ve bir poster sunumuyla Üniversitemizi başarıyla temsil etti.

Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, Dünya’nın en prestijli 10 kongresi arasında kabul edilen ve arıcılık sektörü açısından büyük önem taşıyan Apimondia Kongresi’nde sözlü sunum yapmanın, Üniversitemizin tanıtımı açısından da önemli olduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu tarafından yapılan beş adet bildiri arasından en fazla ilgi gören bildiri, her yıl DAGEM tarafından gerçekleştirilen ve çocuklarda arı farkındalığı yaratılmasını hedefleyen “Arı Biziz Bal da Bizdedir” (We Are the Bees We Have Honey ) projesi oldu.

Farklı ülkelerde düzenlenen Apimondia Kongresi’ne her yıl katılarak Düzce Üniversitesi’ni ve Ülkemizi tanıtmaya çalıştıklarını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Kongre boyunca farklı ülkelerden gelen bilim insanları ile ikili görüşmeler yaptık. Mısır’da sağlık alanında arı ürünlerini kullanan Ulusal Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Araştırma Merkezi, Slovenya Ziraat Enstitüsü Arıcılık Birimi, Amerika Arizona State Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi ve Çin arıcılık endüstrisi özel kuruluşlarıyla yapmış olduğumuz ikili görüşmelerle DAGEM’in yurt dışı bağlantıları güçlendi. Aynı zamanda bu görüşmelerle Üniversitemizi ve Ülkemizi tüm dünyaya tanıtmış olduk.” şeklinde konuştu.