Eriyebilen Stent Uygulaması Düzce’de ve Üniversitemiz Hastanesi’nde İlk Kez Gerçekleştirildi

Eki 02

Kalp hastalarının yeni umudu olan eriyebilen stent işlemi, Düzce’de ve Üniversitemiz Hastanesi’nde ilk kez Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Kayapınar tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Eriyebilen stent uygulamasına geçişle ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Osman Kayapınar, “Koroner arter hastalarında uygulanan üç tedavi yöntemi vardır. İlaç tedavisi bunlardan ilkidir. Fakat her zaman yeterli değildir. Kalp damarlarındaki darlık belirli bir derecenin üzerindeyse, kan akımı mekanik olarak bozulduğu için bu darlığın açılması gerekmektedir. Bu aşamada girişimsel tedaviler olan balon veya stent işlemi ya da by pass cerrahisi düşünülebilir.” dedi.

Önceki yıllarda koroner damar darlıklarında by pass dışında bir tedavi seçeneği olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kayapınar, “1977’de balonların, 1988’de ise stentlerin kullanıma girmesiyle by pass tek seçenek olmaktan çıkmıştır. 2012 yılından sonra Amerika’da eriyebilen stentlerin endikasyon almasıyla birlikte ülkemizde de maliyetini karşılayabilen hastalar için bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Eriyebilen stentler, stent teknolojisinde gelinen son noktadır.” ifadelerini kullandı.

Eriyebilen stent uygulamasının avantajlarından bahseden Yrd. Doç. Dr. Osman Kayapınar, “Bu stentler koroner damarlara takıldıktan sonra yaklaşık iki yıla kadar eriyerek tamamen kaybolur. Diğer metal stentler gibi vücutta kalıcı değildir. Darlığı çok uzun olan hastalarda, (40mm üzeri), genç hastalarda, stent daralma ihtimali yüksek olan hastalarda veya damar yapısı sebebiyle cerrahi seçeneği olmayan hastalarda kullanılabilir. Eriyebilen stent işlemiyle, tedavi edilen hastalarda damar yapısı bozulmadığı ve herhangi bir metal yükü olmadığı için damara tekrar girişim veya cerrahi planlama şansımız her zaman vardır. Ancak halen stent başına hastaların yaklaşık 6 bin TL maliyeti olup bu gideri hastanın karşılaması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Osman Kayapınar, “İki kez stent daralması olan genç bir hastamızda bu işlemi başarıyla gerçekleştirdik. Düzce’de ve Üniversitemizde ilk kez yapılması bizim için önemli bir gelişmedir. Eriyebilen stent uygulaması artık Tıp Fakültesi Hastanemizde de başarıyla uygulanmakta olup, hastalarımızın büyük şehirlerdeki merkezlere başvurmalarına gerek kalmamıştır.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.