Dünya Gençleri DÜ-TÖMER’de Buluşuyor

Kas 04

Kapılarını ilk kez 2014-2015 eğitim-öğretim yılında dünya gençlerine açan Düzce Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜ-TÖMER), dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen gençleri bu yıl da, “Dünya Dili Türkçe” öz sözüyle bünyesinde bir araya getirdi.

Üniversitemiz Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksek Okulu’ndaki iki şubede, yirmi üç öğrenci ile Türkçe derslerine başlayan DÜ-TÖMER, Üniversitemizi kazanan ama Türkçe bilgileri yeterli seviyede olmayan yabancı uyruklu öğrenciler ile her yaştan Türkçe meraklılarına A1 düzeyinden başlayarak C1 düzeyine kadar Türkçe öğretiyor.

Kurs öğrencileri, kursa başlamadan önce isimlerini, ülkelerini ve basit düzeydeki bilgileri dahi söyleyemezken kurs bitiminde Türk vatandaşları kadar Türkçe konuşabiliyor ve Türk kültürünü de yakından tanıma fırsatı elde ederek uluslararası alanda geçerli sertifika sahibi oluyor.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve DÜ-TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Osman Ünlü konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Türkçe’nin dünya dili olmasında elimizden gelenin fazlasını yapmak gayesiyle koyulduğumuz bu yolda, yeni bir kurs dönemine başlamanın sevincini yaşıyoruz. Elbette ki işimize önem veriyor ve çok çalışıyoruz. Görevli iki okutmanımızla birlikte öğrencilerimize yalnızca sınıf ortamında Türkçe eğitimi vermiyoruz. Onları Türkçe şarkılarla, Türkçe filmlerle iç içe bırakıyoruz. Gezilerle, etkinliklerle onlara uygulama alanları yaratarak, öğrendiklerini kullanma fırsatı vererek Türkçe öğretiyoruz. Böylelikle hem hızlı hem de kalıcı öğrenmeler elde ediyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl hedeflerimizin üstüne çıkmayı planlamaktayız.” şeklinde konuştu.