Tıp Fakültesi Öğrencilerimiz Beyaz Önlüklerini Gururla Giydi

Kas 13

Üniversitemiz Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri için düzenlenen 2015-2016 Akademik Yılı Önlük Giyme Töreni, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Sağlık Uyguma ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Onur Özlü, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Özmerdivenli, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Önlük Giyme Töreni’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Recep Özmerdivenli, öğrencilerimizin ailelerini; dünyanın en güzel çiçeklerini yetiştiren bahçıvanlar, öğrencilerimizi de dünyanın en güzel çiçekleri olarak niteledi.

Prof. Dr. Recep Özmerdivenli öğrencilerimize hitaben, “Temizliği, dürüstlüğü ve samimiyeti temsil eden beyaz önlükleri giyerek zorlu bir yolculuğa başlayacaksınız. Hekimlik mesleği, fedakarlık mesleğidir. Hekimliğe giden uzun ve yorucu bu yolda beyaz önlüğün kıymetini bileceğinizden hiç şüphem yoktur.” dedi.

Prof. Dr. Özmerdivenli, “Hiçbir zaman mekanik, sadece gelişmiş cihazlara bağlı, rakamlara dayalı bir tababet uygulamasıyla kendinizi kısıtlamayınız. Hastadan hastalığına dair sadece konuşarak, sorulara yönelterek bile çok önemli ipuçları alabilirsiniz. Bu, hastaya daha doğrusu insana verdiğiniz değer gereğidir. Hastaların önce psikolojik olarak ayağa kaldırılması gerektiğini unutmayınız.” şeklinde konuştu.

Yönetim olarak öğrencilerimizin 21. yüzyıl gereklerine göre yetişmeleri için araç-gereç, teknik cihaz ve eğitim için öğrencilerimize her türlü imkanı sunmaya çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Recep Özmerdivenli, “Geçen süreçte Üniversitemiz ve Tıp Fakültemiz, çok önemli mesafeler katetmiştir. Ankara, Hacettepe, Ege, Gazi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültelerinde bir öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 4’ü aşarken, Tıp Fakültemizde bu oran 4’ün altındadır. Tıp Fakültemizin ne kadar ayrıcalıklı olduğunun bir göstergesi de TUS’ta elde ettiğimiz başarılardır.” dedi.

Prof. Dr. Recep Özmerdivenli, “İnsanlık tarihinde zatını ve adını bilmediğimiz ilk hekim, hastanın çektiği ıstırabı dindirme çaresini ilk arayanıdır. Bu hekimin duygusuna eremeyen bir hekim, bu kurtarıcı mesleğin sahibi değil ancak işçisi olmaya mahkumdur. Ayrıca hastayı iyi etmek ve hastanın ıstırabını dindirmek olan hekimlik, bilgilerin ve sanatların en kutsalıdır. Benim siz e tavsiyem, aynı zamanda hekim de olabilmenizdir. Zira hekim demek, hikmetli kişi demektir.” diyerek törenin hayırla vesile olmasını temenni etti.

Üniversitemizde öğrencilerimizin saygın ve onurlu hekimlik mesleğine adım atmalarını tebrik eden ve öğrencilerimizle gurur duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Bu ailelerden yetiştiğiniz için, bu mesleği seçtiğiniz için ve Üniversitemize geldiğiniz için Ülkemizin ve dünyamızın çok şanslı çocukları olduğunuzu düşünüyorum. Umuyorum ki Düzce Üniversitesi öğrencisi olmanın bir ayrıcalık olduğunu, ne kadar zor ve meşakkatli yollardan geçerek hekim olduktan sonra anlayacağınızı da ümit ediyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Hasta ve hasta yakınları için iyi hekim demek, iletişimi, insan ilişkileri güçlü olan hekim demektir. Bizimle kim konuşursa, kim gözümüzün içine bakarsa, kim bizim derdimizi iyi anladığını bize hissettirirse bizim için iyi hekim o demek. Bu yüzden iletişimi, hasta ve hasta yakınıyla ilişkiyi tüm egolarınızdan kurtularak aşılayacağınıza ve hissettireceğinize inanıyorum. Umuyorum ki burada geçireceğiniz yıllar, gelecekte edineceğiniz kazanımlar için önemli başlangıç olur.” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin ve öğretim üyelerimizin elinden beyaz önlüklerini giyen Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencilerimiz, hekimlik mesleğine ilk adımlarını atmış oldu.