Şampiyon Cemal Kamacı Besyo’lu Öğrencilerimizle Buluştu

Kas 17

Türk Spor tarihine adını altın harfler ile yazdıran 15 kez Türkiye, dört kez de Avrupa Şampiyonu olan, kıtalar arası birçok müsabakada ülkemizi temsil etmiş ilk Avrupa Şampiyonu Türk Sporcusu olan Cemal Kamacı, Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencileri ile söyleşide buluştu.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz BESYO Müdürü Prof. Dr. Kürşat Karacabey’in yaptığı söyleşide, Karacabey, Değer Üreten Üniversite Düzce Üniversitesi’nde adını Türk spor tarihine altın harfler ile yazdırmış, inanç ve imanın birleştiği Cemal Kamacı’ya Rektörümüzün selam ve saygılarını iletti ve Üniversitemizde ağırlamaktan onur duyduklarını ifade ederek sözü Kamacı’ya bıraktı.

“Boksa 1957 yılında Fatih Güreş Kulübü'nden rahmetli Ali Hoca'mızla beraber 13-14 yaşında boksa başladım.”  diyerek sözlerine başlayan Cemal Kamacı, “Amatör olarak dokuz yıl boks yaptım. Dört kez Avrupa Şampiyonu oldum. İki kere Ankara Şampiyonu, iki kez de Silahlı Kuvvetler Şampiyonu oldum. 67-71 yıllarında Türkiye Şampiyonu oldum. O zamanlar maçlara kimse gelmezdi. Herkes biletle gelirdi ve tamamen dolardı. Ama şimdi bedava olmasına rağmen maçlara gelinmiyor. Sonra ben tabi amatörlükten profesyonelliğe geçtim.13 sene profesyonel boks yaptım. Bu zaman içerisinde 79 tane maç yaptım. Dört kere Avrupa Şampiyonu oldum. Tabi buraları paralı gezmek çok zor ama biz şampiyon olduğumuz için bu gezileri yaptık. Bizim zamanımızda boksta güreş haricinde derece alan yoktu. İşte bizim tarihte ilk olarak almış olduğumuz Avrupa Şampiyonluğumuz çok büyük bir yankı uyandırdı.” diyerek Türkiye'de 72-74 yıllarında yılın sporcusu unvanını kazandığını öğrencilerimize anlattı.

62 yaşındaki Cemal Kamacı, 52 senedir spor yaptığını belirterek  “Haftada üç sefer koşu yapıyorum. 63 kiloyken boksu bıraktım. Şu anda 60 kiloyu muhafaza ediyorum. Bugün görenler sen hiç kilo almıyor musun diyor. Ben de almıyorum diyorum. Aslında ben yiyor olsam bir günde beş kilo alırım. O kadar kilo almaya yatkınım. Çünkü amatör olarak üç ayrı sıklette şampiyon oldum. Öğlen yemeği yemiyorum. Sabah kalkıyorum bu yaşımda 85 tane şınav çekiyorum. 150 sefer mekik yapıyorum. Bütün idmanları yapıyorum. Bugün ben yetkili olsam insanlara sporu mecbur tutarım. Niye? Spor yapan insan sağlıklı olur. Spor yaptığım için sigara içmedim, gece hayatım olmadı, içki ağzıma koymadım. Onun için gençliğimizin sporla eğitilmesi lazım. Sporu da niçin yaptığını bilmesi lazım. Spor yapan bir insan muhakkak sigara içmez. Kötü alışkanlığı olmaz. Olmaması lazım.” şeklinde konuştu.

Gençlerin spor yaparlarsa ahlaklı olacağını sözlerine ekleyen Cemal Kamacı, “Gençlere tavsiyemiz boks yapsınlar. Boks yaparken boksu sevmesi lazım, yaptığı sporu sevmesi lazım. Sevmeden bu iş olmaz. Sevdiği zaman da belirli kuralları yerine getirmesi lazım. Yani yaşantısına dikkat etmesi lazım. Hem boks yapıyorsun hem sigara içiyorsun olmaz. Gece hayatına dikkat etmesi, uykusunu alması ve iyi beslenmesi lazım. Mali durumu müsaitse kadrosunu alabilmeli.” ifadelerini kullandı.

Yokluklar içindeki mücadeleler ile bu başarıları elde ettiğini söyleyen Kamacı, üç yaşındaki kızının ölümünün ona bir ilahi mesaj olduğunu ve bu mesajı iyi okuyarak inanç ve iman gücü ile Türk’ün gücünü tüm Avrupa’ya ezberlettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Kürşat Karacabey, öğrencilerin yoğun sevgi gösterisine mahzar olan Cemal Kamacı’ya, konuşmasından ve verdiği güzel mesajlardan dolayı teşekkür ederek, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Çakar adına plaket takdim etti.