Üniversitemiz Ud Solo Konseri Düzenliyor

Kas 26

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir tarafından Ud Solo Konseri organize edilecek. 02 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 19:00’da, Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek etkinlikte,  uluslararası sanatçımız Mehmet Bitmez solo ud konseri icra edecek.

Etkinlik öncesinde Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir ve udi sanatçı Mehmet Bitmez, konser ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Üç yıldır Üniversitemizde görev yaptığını ve birçok konser etkinlikleri düzenlediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, “Üniversitemizde görev yapmaya başladığım tarihten bugüne gerek misafir sanatçılarla gerek üniversitemiz öğrencileriyle gerekse akademik ve idari personellerimizle birçok konser etkinlikleri düzenledim. Bizler Türk Müziği adına toplumumuzun değerlerini öne çıkartmak ve farkındalık oluşturmakla kendimizi görevli addediyoruz.” dedi.

Coğrafi konumundan dolayı Düzce’nin ve Üniversitemizin sanat açısından stratejik bir noktada bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, “Üniversitemiz aracılığı ile Türk toplumunun kültürel değerlerini uluslararası toplumlara tanıtmayı ve yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin profesyonel camiada yer almasını hedefliyoruz. Bu çalışmaların, Üniversitemizin Düzce toplumuyla el ele olma çabasına, toplumun kendi değerlerinin farkındalığını arttırmasına, kültürlerine sahip çıkmalarına ve birlikte sahip oldukları kültürel değerleri paylaşmalarına katkı sağlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Düzenlenecek konserle ilgili detaylar paylaşan Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, “Düzenlemiş olduğum bu konserde, uluslararası sanatçımız Mehmet Bitmez konuğumuz olacaktır. Sanatçı, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı sanatçı öğretim üyesidir. Bu yıl, Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde ilk defa öğrenci alan Müzik Bölümü’nde bizleri desteklemekte ve konuk öğretim üyesi olarak ud çalgısında eğitim vermektedir.” ifadelerini kullandı.

Ud Solo Konseri’nin Düzce İl merkezinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konser Salonu’nda düzenleneceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, “Üniversitemize ve bizlere değer katacak uluslararası ünü olan sanatçımız Mehmet Bitmez’i Düzce halkına yakınlaştırmak ve sohbetli, samimi bir konser olmasını sağlamak için bu konser alanı tercih edilmiştir. Düzce Üniversitesi olarak, bu konser etkinliklerini Düzce toplumu açısından önemsiyor,  başka konser ve seminer etkinlikleri düzenlemeyi hedefliyoruz.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Ud Solo Konseri’ni icra edecek olan Mehmet Bitmez, 12 yıl öncesine kadar Amerika kıtası dahil özelikle Avrupa’nın birçok şehrinde ağırlıklı olarak festivaller ve konserlere katıldıklarını söyleyerek, 2000 yılından sonra Arap dünyasında konserlere katıldığını belirtti. Arap coğrafyasıyla aynı müzik sistemini kullandığımızı ifade eden Mehmet Bitmez, icra ve sevgi olarak ud çalgısına olan ilginin Arap ülkelerinde daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü’nde ud dersleri de veren Mehmet Bitmez, Üniversitemizde ders verme teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak, “Müslüm Akdemir hocamız bu işin mimarı. Buraya gelmem için çok büyük çaba gösterdi. Prof. Dr. Şenel Önaldı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden hocamız. Yıllarca bir arada yaşadık. Bu iki müzik adamının dostluğuna binaen davetlerini kıramadım. Ayrıca bu öğrencilerin bizlere ihtiyacı var. Bu bölgenin kendi milli hafızasını hatırlatmak için de ders verme teklifini kabul ettim. İyi ki de gelmişim.” dedi.

İcra edeceği konserle ilgili bilgiler veren Mehmet Bitmez popülist şeyler yapmadığını ifade ederek, 2000 yıllık müzik mirasımızın olduğu on binlerce kıymetli eser arasından en iyilerini, en güzellerini, ayrıca en yeni eserleri seslendirdiğini söyledi. Mehmet Bitmez, “Çok bilindik eserler yerine daha az bilinmiş ama çok kıymetli olan, sanat değeri yüksek ve bazen çalınması da zor olan şarkıları repertuvarıma alıyorum.” şeklinde konuştu.

İlk kez Düzce konserinde seslendireceği bestesi ile ilgili detaylar da paylaşan Mehmet Bitmez, “1914 Sessizlik isimli beste Sarıkamış’ı anlatıyor. Ölüm sessizliği aslında. 90 bin şehidimizin hatırasına bestelediğim bir eser. İlk defa bu konserde icra edeceğim. Enstrümantal bir eser. 90 bin şehidimizin donarak öldüğünü anlattığı için adına ‘1914 Sessizlik’ dedim. Ayrıca ‘Bahar Çiçekleri’ isimli bir bestem daha var. Bir iki yerde seslendirdim. Bu beste de çok önemli. Suriye ve Filistin’deki dramı anlatan bir hikaye. Bu eseri de Düzce’de seslendireceğim. Bu konserden kısa bir süre sonra Filistin’e gideceğim. Filistin bölgesinde bu eseri yine seslendireceğim. Daha önce Bağdat’a gitmiştim. Bana korkmadınız mı diye soruyorlar. Neden korkayım. Bir şeylerden korkarak kaçmanın anlamı yok. ” ifadelerini kullandı.

Son olarak konseri gerçekleştirme amacından da bahseden Mehmet Bitmez, “Popülizm o kadar tehlikeli bir şey ki bir nevi savaş gibi. Bir psikolojik savaş. Bir kültür savaşı. Kültür erozyonu içinde yok olan bir toplum neyiyle varlık gösterecek? Dilini, ırkını, yazısını, müziğini, sanatını, bütün kültür değerlerini kaybederse bir toplumdan ne bekleyebilirsiniz? Ben bu topluma bu hafızasını yeniden hatırlatmak, düşünmeye davet etmek için bu konseri gerçekleştirmek istedim. Umarım konser hedefine ulaşır.” temennisiyle açıklamalarını noktaladı.