Kurucu Rektörümüz Fark Yaratan Kadın Ödülü’ne Layık Görüldü

Kas 30

Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, eğitim alanındaki başarılı çalışmaları ve liderliği nedeniyle Uluslararası Kadınlar Forumu (IWF) tarafından Fark Yaratan Kadın Ödülü'ne layık görüldü.

Boston’da düzenlenen Dünya Liderlik Konferansı’nda ödülünü alan Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, akademik alandaki başarılarının yanı sıra kadın liderlik eğitimi ve gelişimi konusundaki başarılarıyla tüm dünyaya örnek olacak lider kadınlardan biri olarak gösterildi.

2015 yılı için ödüle layık görülen 12 lider kadın arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atan Kurucu Rektörümüz, Türkiye’den bu ödülü almaya hak kazanan ilk ve tek kadın oldu.

Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu döneminde Üniversitemizde, yükseköğretimde kadın liderliği konusunda birçok başarılı ilklere imza atıldı. Ülkemizde ilk kez “Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı” düzenlendi. Yine Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULİP) kapsamında ilk kez  “Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı” gerçekleştirildi. Üniversitemiz, TULIP markası çerçevesinde Pakistan'ın iki ayrı şehrindeki yerleşkelerde de yükseköğretimde kadın liderliğini geliştirme ve güçlendirme çalıştaylarının düzenlenmesine öncü oldu ve bu programlara katkıda bulundu. Üniversitemizin bu alandaki çalışmaları Çin'de gerçekleşen Kadın Rektörler Forumu'nda da TULIP markasının fikir ve proje sahibi olan Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu tarafından uluslararası kadın liderler topluluğuna sunuldu.

Dünyanın 33 ülkesinde 6 binden fazla üyeye sahip bir sivil toplum kuruluşu IWF tarafından verilen Fark Yaratan Kadın Ödülleri; geleceğin kadın liderlerine rol model olan, seçkin başarılara imza atmış, mesleki alanda büyük saygı gören ve topluma katkıları kamuoyunca takdir edilen kadınlara sunuluyor.

Üniversitemiz Kurucu Rektörü olan, şu an Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda IWF Türkiye'nin kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nu aldığı bu anlamlı ödülden dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.