Üniversitemiz Türkiye İnovasyon Haftası Etkinliklerinde

Ara 05

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası” etkinlikleri, ‘Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel’ sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Üniversitemizi etkinliklerde; Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. İlyas Temel Şafak, Düzce Teknopark A.Ş. İşletme Koordinatörü Uzman Emrah Yılmaz, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) personeli Harun Rahmet Mut, Düzce Teknopark firmalarından Carpedu Bilişim Teknolojileri Şirketi Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Gürkan Akdağ ile aynı şirketin Kurucu Ortağı Alaattin Cate, Üniversitemiz yüksek lisans öğrencileri İlker Yıldız ve Merve Kambur ile Düzce Üniversitesi Lojistik ve Dış Ticaret Topluluğu (DÜLOJ) üyesi öğrencilerimizden Yasemin Tarak ve İrem Nur Özkök temsil etti.

Program, Ekonomi Bakanlığı’nın katkıları, TİM’in organizasyonu, çeşitli firmaların sponsorluğu ile partner ülke Hollanda’nın desteği ve birbirinden ünlü ulusal ve uluslararası birçok inovasyon gurusunun katılımıyla başladı. Etkinliklere, öğrencilerden akademisyenlere ve iş dünyası temsilcilerinden girişimcilere kadar ilgi büyük oldu.

Türkiye İnovasyon Haftası’nın açılış konuşmasını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi gerçekleştirdi.  Mehmet Büyükekşi, “Hintli bir guru, bütün dünyayı değiştirmene gerek yok, sadece kendini değiştir ve tüm dünyayı değiştirmeye başlamış olacaksın. Çünkü sen dünyanın bir parçasısın. Tek bir insan bile değişse, bu değişim binlerce insana ulaşacak. Biz de bu etkinlikte bir kişiye bile ilham olabilirsek, bir kişiyi bile farklı düşünmeye yönlendirebilirsek, kendimizi başarılı sayacağız.” sözleriyle değişimin önemine vurgu yaptı.

Türkiye İnovasyon Haftası’nın partner ülkesi Hollanda Prensi Maurits Van Oranje-Nassau da  inovasyon için üç önemli etkene dikkat çekerek, bunları mükemmel bir fikir, seçkin bir ekip ve yüksek kaliteli ekosistem olarak açıkladı.

Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde, Üniversitemizin birimleri, lisans ve ön lisans programları, bilim ve teknoloji merkezleri hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktarıldı. Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT)'in hizmetleri ve faaliyetleri hakkında ziyaretçilere detaylı bilgiler sunuldu. DAGEM'in sergilediği arı kovanı ve arıları yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi görürken katılımcılar, DAGEM'de üretilen balı tatma imkanı da buldu.

Etkinliklerde, İnovatif İş Modelleri Tasarımı, Yenilikçi Zihinler, Sıradışı Kadınlar, Nanoteknoloji, Girişimcilikte Yeni Vizyonlar, Sinema ve İnovasyon, Beyinle Geleceğin Akıllı Hareketliliği gibi birçok konuda konferans ve paneller düzenlenmesinin yanı sıra TİM ‘Sosyal İnovasyon Ödülleri’ de sahiplerine verildi.

Üniversitemiz, Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde kendini tanıtma imkanı elde ederken katılımcılardan yoğun ilgi gördü.