Öğretim Üyemiz Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosunu Yönetti

Ara 07

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültemiz Müzik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Şenel Önaldı, TC. Kültür Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü tarafından organize edilen konserde koro şefi olarak Üniversitemizi temsil etti.

2015 Nisan ayında koro şefliği teklifi aldığını belirten Prof. Dr. Murat Şenel Önaldı, “Beklemediğim bir teklif oldu. Kabul ettim ve tarafımca hazırlanmış olan bilimsel, açıklamalı bir program teklifini sundum. Kabul gördü ve provaları için zaman belirlendi. Bu konseri, Düzce Üniversitesi’nde göreve başladıktan sonraki tarihe göre planladık. Böylece Üniversitemiz adına bir etkinliğe katkı sağlamış oldum. TC. Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Türkiye’deki 80 kişilik en büyük topluluktu. Elbette ki böyle bir kalabalık topluluğu yönetme teklifinden dolayı da gurur duydum.” dedi.

Konserin Ankara Gençlik Parkı Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildiğini söyleyen Prof. Dr. Önaldı, konser anındaki atmosferle ilgili olarak, “Her zamanki gibi yalın türküler bekleyen bir seyirci kesimi vardı. Öncelikle Devlet Korosu Şefi ve öğrencilerimin isteği üzerine, Koro Şefi Necmi Kıran yönetiminde “Eziz Dostum” isimli Azeri bir ezgiyle programın ilk solisti ben oldum. Ardından Şef, korosunu bana teslim etti. Ancak hazırlamış bulunduğum konser, akademik bir seviyede sunulan, açıklamalı bir konserdi. Alışılagelmişin ötesindeki bu sunum, seyircileri biraz şaşırtmıştı. Konumuz, Türkiye’deki çiçek ve doğal afetler ile ilgiliydi. Yaklaşık bir saat 20 dakika süren bu sunumda, seyirciler memnuniyetlerini bizlerle paylaştı. Ses ve çalgı sanatçılarımız da tüm hünerlerini gösterdi. Dikkatimi çeken nokta, seyircinin konseri aralıksız dikkatle dinlemesi oldu. Konser sonunda, seyirciler daha da sürmesini ister gibi davranış içindeydi. Bu konserde yabancılar da vardı. Onlar da takdirlerini bizlere iletti.” şeklinde konuştu.

“Benim için esas olan, orada Üniversitemizin bir temsilcisi sıfatıyla bulunmamdı. Eğer bir katkım olabildiyse, bundan gurur duyarım.” diyen Prof. Dr. Murat Şenel Önaldı, bu tür konser ve yöneticiliklere alışkın olduğunu belirterek, teklif yapan kurum ve mekanın durumuna göre bu tür etkinliklere katılabileceğini sözlerine ekledi.

Türk Müziği temsilcisi sıfatıyla kendini tanımlayan ve Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi içinde Müzik Bölümü Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Önaldı, bazı derslerin yükünü üstlendiğini ifade ederek Türk Müziği adına gençlere tavsiyelerde de bulundu. Prof. Dr. Murat Şenel Önaldı, “Misyonum, Üniversitemizdeki öğrencilerimize Türk Müziğinin ne olduğunu ve nereye götürülmesi gerektiğini anlatmaya ve öğretmeye çalışmaktır. Türk Müziği sadece Türkiye’ye has bir müzik değildir. Türk Müziği, Türk’ün yaşadığı ve var olduğu her yerde tüm içerikleriyle yaşamakta ve hayatını sürdürmektedir. Bu deryayı gençlerimizin iyi bilmesi ve iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bizden daha batıda ve daha doğuda yaşayan diğer milletlerin, bize verdiği değeri görmelerini ve kendilerine dönmelerini tavsiye ediyorum. Gençlerimiz, bu sonsuz milli kültür değerlerine sahip çıkarak vizyonlarını genişletebilir ve geliştirebilir.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.