Üniversitemizden Drama Yöntemiyle Konuralp Müzesi’ne Ziyaret

Ara 08

Düzce Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü birinci sınıf öğrencileri, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Zeynep Seda Çavuş rehberliğinde bir ilki gerçekleştirerek drama yöntemiyle “Konuralp Müzesi’ni ziyaret etti.

“Çocuk ve Drama” dersi kapsamında, Müzeyi yaratıcı drama yöntemiyle gezerek öğrencilerimizin ilk elden bilgi ve deneyim sağlayabildiklerini vurgulayan Öğr. Gör. Zeynep Seda Çavuş, müze eğitimindeki temel amacın ise toplumda bir müze kültürü yaratmak, müzelere eğitim işlevi kazandırmak ve müze konusunda farkındalık yaratmak şeklinde açıkladı.

Öğr. Gör. Zeynep Seda Çavuş, “Günümüzde drama yoluyla gezilen müzelerdeki eserler, katılımcıların drama teknikleriyle canlandırılarak yeniden anlam kazanmaktadır. Müzede drama; somut yolla öğrenmeyi, araştırmayı, deneme ve problem çözme becerilerini geliştirmektedir. Okuldaki soyut öğrenme, müzedeki öğrenme uygulamaları ile somutlaşmaktadır.” şeklinde konuştu.

Öğr. Gör. Çavuş, bu amaçla Çocuk Gelişimi Bölümü birinci sınıf öğrencileri ile Konuralp Müzesi’nde yer alan önemli eserleri incelediklerini, drama çalışması kapsamında çeşitli canlandırmalar yaptıklarını ve ardından bu deneyimleri afiş çalışması biçiminde resmederek çalışmaları sonlandırdıklarını ifade etti.

Bu ziyaretin Konuralp Müzesi’nde bir ilk olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Zeynep Seda Çavuş, bu gezinin diğer eğitim kurumlarında bir farkındalık yaratması ve eğitimde “yaparak-yaşayarak” öğrenme ilkesinin daha sık uygulanması dilekleriyle açıklamalarını sonlandırdı.