Üniversitemizden Kurucu Rektörümüze Vefa

Ara 09

Üniversitemiz, Rektörlük görevi sona eren ve Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak meslek hayatına devam eden 2007-2015 Dönemleri Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda anlamlı bir emeklilik töreni düzenledi.

Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun Emeklilik Töreni’ne, Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Hakan Bayrı, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve ailesi, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin ile akademik ve idari personelimiz, davetli misafirler, öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Program, Üniversitemizin kurulmasından bu güne kadar büyük emekleri olan Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu anısına hazırlanan “Eğitime Adanmış Bir Ömür… Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu” isimli sinevizyon gösterimi ile başladı.

Sinevizyon gösteriminin ardından Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun Rektörlüğü döneminde çalışma arkadaşlığı yapmış olan Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, danışmanlığını yapmış Tıp Fakültemiz Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Özmerdivenli, Kurucu Rektörümüzün eşi Mehmet Şerifoğlu, İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Öncü, beş yıl boyunca Rektör Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. İsmail Ercan ve üç yıl boyunca Rektör Yardımcılığı görevini üstlenen Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ile YÖK Eski Üyesi ve Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, Kurucu Rektörümüz ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun Rektörlüğü döneminde beş yıl boyunca Rektör Yardımcılığı görevini yürüten ve en yakın mesai arkadaşlarından olan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, ilk tanışmalarından bugüne kadar Kurucu Rektörümüz ile ilgili düşüncelerini samimi bir üslupla ifade etti. Kurucu Rektörümüzü, dostlarının yanında dimdik duran, beraber yola çıktığı insanları yarı yolda bırakmayan, her zor duruma ve soruna dair mutlaka çözüm yolu bulan örnek bir kişi şeklinde tanımlayan Rektörümüz, Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun Rektör olarak atanmasıyla Düzce’nin ve kendisinin kaderinin değiştiğini sözlerine ekledi.

Kurucu Rektörümüzün güzel günler kadar zor zamanlar da yaşadığını belirten Rektörümüz, “Ancak dirayeti, Allah’a teslimiyeti, bu da bizim bu dünyadaki sınavımız” felsefesi ile hepimizi bir arada tuttu ve kenetledi. Çalıştıkça, Üniversitemiz büyüdü, sıralamalarda adından söz ettiren, ödüller alan, yenilikçi ve girişimci bir kimliğe büründü. Vizyoner, gelişmeleri takip eden, fırsatları sezen, her durumda ne yapılacağına dair fikri olan, yılmayan, yorulmayan kişiliği ile Üniversitemizin yararı ve devletin menfaati için çalıştı. ‘Hukuktan bir milim şaşmadan’ sözü her zaman kulağımızda ve en büyük ders niteliğindedir.” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kurucu Rektörümüze hitaben “Saygıdeğer Rektörüm, can arkadaşım, emekliliğiniz vesilesi ile sizi bundan sonraki yaşamınıza uğurlarken sizi önce Allah’a sonra da kıymetli ailenize emanet ediyor, burada size her zaman vefalı olacak bir Üniversite olduğunu tekrar söylemek istiyorum. Üniversitemiz ve bizler üzerindeki hakkınızı helal edin. Çok sevdiğiniz Hz. Mevlana’nın sözleri ile ‘Dostluk illa yan yana, diz dize olmak değildir. Asıl can cana, kalbe olmaktır.’ Her zaman kalbimizdesiniz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Düzce’ye 2015 Şubat ayında atandığını ifade ederek, Kurucu Rektörümüzün son sekiz ayında kendisi ile iyi diyaloglar içerisinde olduklarını söyledi. Kurucu Rektörümüzün yüzü millete dönük, değerli, Üniversitemize büyük katkı veren biri kişi olduğunu vurgulayan Kamil Erkut Güre, Kurucu Rektörümüzün ilişkilerinde yapıcı ve sonuç alıcı olduğunu da sözlerine ekledi. Ülkemizde aydınların yerel değerleri önemsemesi gerektiğini belirten Kamil Erkut Güre,  hem yerel hem de evrensel olunabileceğini de dikkat çekti.

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı’nın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Kurucu Rektörümüzle birinci ve ikinci Belediye Başkalığı döneminde çalışma fırsatı yakaladığını ifade ederek, aile hayatında, eğitim hayatında ve yöneticilikte çok başarılı olduğunu söyledi. Mehmet Keleş, “ Lastik çizmeyle girilen bir Üniversiteyi bilgi ve değer Üreten bir Üniversiteye dönüştürmek O’nun en büyük başarısıdır. Kendisiyle gurur duymaya devam edeceğiz. Bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Protokol konuşmalarının sonrasında söz alan mensuplarımız, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ile ilgili duygu, düşünce ve anılarını paylaştı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Umduğundan çok farklı, çok duygulu ve güzel bir program hazırlandığını ifade ederek, emek veren herkese teşekkür etti. Üniversitemiz için emek ve hizmet vermeye devam edeceğinin altını çizen Kurucu Rektörümüz, Düzce Üniversitesi’ni samimiyetle seven ve destekleyen her kesimden insana teşekkürlerini arz etti.

Kurucu Rektörümüz, “Düzce Üniversitesi, Türkiye için model bir projedir. Şeffaf, liyakat bazlı, hukuktan bir milim şaşmadan bir sitem geliştirmeye çalıştık. Bir Rektörün tarafsızlığı son derece önemlidir. Sekiz yılımızı huzurla geçirmemizin en büyük sebebi tarafsızlığımızdır. Sevgiyle kalmanızı diliyorum. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum.” diyerek duygusal bir konuşma gerçekleştirdi.

Tören, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve protokol üyeleri tarafından Kurucu Rektörümüze, çalışma arkadaşlarının imzalarının da bulunduğu Üniversitemizin panoramik fotoğrafının takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile verilen kokteylin ardından sona erdi.