Üniversitemizde İntihal Önleme Programları Eğitimi Düzenlendi

Ara 11

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından TÜBİTAK-ULAKBİM kapsamında, öğretim üyelerimize ve öğretim elemanlarımıza yönelik İthenticate ve Turnitin İntihal Önleme Programları Eğitimi düzenlendi.

Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim seminerinde eğitimci Altan Gürsel,  dünyadan örneklerle intihalin tanımı, İthenticate programının kapsamı ve özellikleri, programın nasıl çalıştığı, bilimsel makalelerde İthenticate kullanımı ve İthenticate programı demo çalışması hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

Eğitim seminerinin ikinci bölümünde ise Turnitin programının özellikleri ve kapsamı, programın çalışma esasları, Turnitin programının İthenticate’den farkı, Turnitin ile öğrencilerde “intihal” farkındalığının oluşturulması gibi konularda bilgiler sunularak, Turnitin programının kullanımı ile ilgili demo çalışması katılımcılarla paylaşıldı.

Eğitimci Altan Gürsel, intihalin akademik alanda bir emek hırsızlığı olduğunu söyleyerek yapılan intihallerin sadece kişiye zarar vermediğini, intihale sebep olan kişinin uluslararası alanda ülkesinin prestijini düşürdüğünü ifade etti. Günümüzde bilgiye çabuk bir şekilde ulaşılabildiğinin altını çizen Gürsel, intihalle karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkındaki bilgilerini katılımcılarla paylaştı.