Öğretim Üyemizin Kişisel Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

Ara 11

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Burhan Yılmaz’ın “Simülatif Fragmanlar” konulu kişisel resim sergisi, Düzce Belediyesi Kadri Ogün Danış Sergi Salonu’nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Son üç yıllık çalışmalarının bir kısmının ziyaretçilere sunulduğu sergide, parçalı yapıları bir anlatım stratejisi olarak kullanan Yrd. Doç. Burhan Yılmaz; çevreden, doğadan ve kültürden edindiği, gördüğü, duyduğu, hissettiği izlenimleri tuval yüzeyine işleyerek resim diline dönüştürdüğünü ifade etti.

Sergide yer alan resimlerdeki nesne görüntülerinin, gerçek nesnelere gönderme yapan ve tanımlanabilir görüntüler olduğunu belirten Yrd. Doç. Burhan Yılmaz, “Bu üretilmiş nesne görüntülerinin, gösterge sisteminin bir katmanına dönüştüğü fark edilmektedir. Nesnenin görüntüsü ile nesnenin kendisi arasında benzerlikler kuran bu katmanlar, hem nesne hem de nesnenin görüntüsü aralığında bulunduğu için simülatif bir özellik kazanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Burhan Yılmaz, “Tuval yüzeyinde nesnelerin görüntüsünü oluştururken uygulanan her fırça hareketi, ortaya çıkan resmin temel kodları olarak ele alınabilmektedir. Böylece bu resimler, gerçekliği parçalar halinde yeniden deneyime sunan bir simülasyonun fragmanları biçimine dönüşmektedir.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam eden Yrd. Doç. Burhan Yılmaz’ın üç kişisel sergisi bulunmaktadır. 2014 yılında Polonya’da düzenlenen 8. Biennial of Minniature Art’ta (Minyatür Sanat Bienali) Onur Ödülü kazanan Yrd. Doç. Burhan Yılmaz, yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergi, sempozyum ve workshoplara katılmıştır.

“Simülatif Fragmanlar” adlı kişisel resim sergisi, 09 -20 Aralık 2015 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.