2. Uluslararası Düzce Tarih Kültür ve Sanat Sempozyumu Başladı

Ara 11

Düzce Belediyesi’nin düzenlediği, Üniversitemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Düzce Valiliği, Düzce Araştırmaları Merkezi ile Belediye Başkanları Birliği’nin katkı sağladığı “2. Uluslararası Düzce Tarih Kültür ve Sanat Sempozyumu”, Pelemir Otel’de başladı.

Üç gün sürecek olan sempozyumun ilk gününe, Düzce Valisi Ali Fidan, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri ve Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Garnizon Komutanı J. Albay Bilal Güvenir, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Barosu Başkanı Av. Ali Dilber, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin,  Üniversitemiz öğretim üyeleri, davetli konuşmacılar, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Onur Kurulu’nda Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın yer aldığı 2. Uluslararası Düzce Tarih Kültür ve Sanat Sempozyumu’nun açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız ve Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. İlhan Genç yaptı.

Düzce’nin bir kimliği ve o kimliğin altında da kişiliği olduğunu belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. İlhan Genç, “Düzcemiz bir asra yakın süre çok büyük tecrübeler yaşadı ve yaşayacaktır. Bu tecrübe, geleceğe de ışık tutacaktır.” dedi. Sempozyum başlıklarıyla ilgili bilgiler de veren Prof. Dr. İlhan Genç, sempozyumda 65 bildirinin sunulacağını söyleyerek, organizasyonun düzenlenmesinde başta Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Üniversitemizin, Düzce’nin kültürel ve sanatsal özelliklerinin araştırılmasına ve sempozyumun düzenlenmesine katkı sağladığı için onur duyduğunu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sürekli büyüyen, yükselen, girişimci ve yenilikçi Üniversitemizin güçlü bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi.

Üniversitemizin, Düzce’nin gelişmesi için desteğinin sürekli devam edeceğini belirten Rektörümüz, Düzce’nin derinleşeceği konuların belli olduğunu fakat hangi alanlar üzerinde uzmanlaşacağının belirlenmesinin daha önemli olduğunu vurguladı.

Üniversite şehri olmak için artan öğrenci sayısının ve açılan yeni programların yeterli olmadığının altını çizen Rektörümüz, öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak, akademisyenlere kucak açacak bir anlayışa ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin Düzce ile bağ kuran çok önemli bir görevi olduğunu da ifade ederek, sempozyuma katkı veren herkese teşekkür etti.

Rektörümüzün ardından konuşmasını gerçekleştiren Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş,” Düzce gelişen ve büyüyen sanayisi ile bir sanayi şehri, verimli topraklarıyla bir tarım şehri olabilir. Fakat biz Düzce’nin adını kültürle, sanatla duyurmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektörümüz ve akademisyenlerimizle birlikte Düzce Araştırmalar Merkezi’ni kurduklarını ve bu tarz toplantıları önemsediklerini belirten Mehmet Keleş, Düzce ile ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerini kitaplaştırmak istediklerini ifade ederek, çok farklı etnik kültüre sahip, büyük bir zenginliği olan Düzce’nin saklı kalan tarih ve kültürünü ortaya çıkarmak istediklerini vurguladı.

Organizasyonun gerçekleştirilmesinde aylar öncesinden yoğun çaba sarf eden ve emek verenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, bu tarz programları Düzce’nin tanıtımı adına çok önemli bulduğunu ifade etti.

Düzce’nin çok kültürlülüğünün az bilindiğini söyleyen Ayşe Keşir, “Düzce bir arada yaşama kültürünü uygulayarak gösteren bir şehir. Barış ve huzur içinde yaşayan bir şehir. Düzce’nin bu özelliğinin hem Türkiye kamuoyuyla hem dünya kamuoyuyla paylaşılmasını önemsiyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in sonrasında konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri ve Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Düzce’nin Balkanlardan ve Kafkaslardan gelen göçlerle zenginleştiğini ama ortak kültür anlamında zafiyetleri olduğunu söyledi.

Akçakoca Bey, Konuralp Gazi ve Karamürsel’in bölge için çok önemli tarihi şahsiyetler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa İsen, bu tarihi kişiler sayesinde bu topraklarda yaşadığımızı ve tarih bilinciyle hareket ettiğimizde geleceğe sağlam adımlarla yürüyebileceğimizi ifade etti. Turizm potansiyeli, beşeri sermayesi ve tarihi arka planıyla Düzce’nin yükselen ve dikkat çeken bir şehre dönüşeceğini belirten Prof. Dr. Mustafa İsen, Düzce Üniversitesi’nin Düzce’nin marka değerine çok önemli katkılar sunduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Gönül kardeşlerinizden, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un baba toprağından selam getiriyorum.” diyerek sözlerine başlayan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, I. Kosova Zaferiyle ortak noktalarımızın başladığını ifade etti. Kosova ile Türkiye’nin ortak kültür ve tarihinin olduğunu belirten Mahir Yağcılar, kültür ve sanatın insanlara farklı bakış açıları kazandırdığını, insanları geliştirdiğini söyleyerek, Ülkemizin Kosova’ya siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda büyük destekleri olduğunu sözlerine ekledi. Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza ve tüm devlet adamlarına teşekkür eden Mahir Yağcılar, bu tür organizasyonların sadece Türkiye’ye değil, Balkanlara da katkı vereceğini söyledi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Ali Fidan, tarım, sanayi, kültür şehri Düzce’de Valilik görevini yürüttüğü için gurur duyduğunu belirterek sözlerine başladı. Vali Fidan, “Düzce tarihi geçmişiyle, Batı Karadeniz’in sahip olduğu tek antik kentiyle, Balkanlardan ve Kafkaslardan gelen göç hareketiyle Sosyal Bilimler alanında laboratuvar özelliklerine sahip bir şehirdir.” dedi. Vali Ali Fidan, Düzce’de farklı kültürlerin barış ve uzlaşı içinde yaşadığını ifade ederek sempozyumun İlimize büyük değer katacağını söyledi.

Açılış konuşmalarının sonrasında program, oturum başkanlığını Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in yaptığı panelle devam etti.

Sempozyumda, davetli konuşmacılar ile Üniversitemiz öğretim üyelerinin katıldığı, Multikültürelizm Çok Kültürlülük ve Düzce Örneği, Geçmişte Düzce Panayırları, Düzce’ye Göçlerde Yaşanan Problemler ve Tespitler, Düzce’de Geleneksel Uygulamalar, Türklerin Göçü ve Türk Nüfusu, Rus Kaynaklarında Kuzey Kafkasya Halklarının Osmanlı Devleti’ne Göçü, Düzce’deki Eğitim, Düzce’deki Geleneksel Kıyafetler ile Düzce Tarihi Araştırmaları gibi başlıklarda ve farklı salonlarda oturumlar düzenlendi.

Düzenlenen oturumların yanı sıra Düzce Meslek Yüksekokulumuzun katkılarının olduğu geleneksel el sanatları, yöresel giysiler ile fotoğraf ve resim sergisi etkinlikleri de gerçekleştirildi.

2. Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu’nun ilk günü, verilen gala yemeği ve katılımcılara plaket takdiminin ardından sona erdi.