Üniversitemiz Çiftçilerimizin Sorunlarını Önemsiyor

Ara 15

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği, çeltik konusunda karşılaşılan sorunların ve çözüm önerilerinin tartışıldığı uluslararası katılımlı “Konuralp Çeltik Çalıştayı”, gerçekleştirilen oturumlarla devam etti.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın ikinci gününe, yurt dışı ve yurt içindeki alanında uzman, yerli ve yabancı birçok akademisyen,  Üniversitemiz öğretim üyeleri, çevre, ekonomi ve kültür konularıyla ilgilenen uzmanlar, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, misafir konuşmacılar, konuyla ilgilenen çiftçiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları ve öğrencilerimiz katıldı.

Günün açılış oturumunda davetli konuşmacılar, Dünyada ve Ülkemizde Tüketiciler Tarafından Tercih Edilen Pirinç Çeşitleri, Türkiye’de Çeltik Yanıklık Hastalığı, Hibrit Çeltik ve Türkiye’deki Geleceği,  Coğrafik İşaretler ve Tosya Yerel Çeltik Genotipleri Örneği ile Düzce’de çeltik yetiştiriciliğinin durumu konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Devam eden oturumlarda Kaliforniya'da Pirinç Üretimi, Çeltik Beyaz Uç Nematodu’nun Mücadelesinde Dayanıklı Çeşit Kullanımı ve ALS ve ACCase İnhibitoru Herbisitlere Dayanıklı Yabancı Otlarda Entegre Mücadele konularıyla ilgili önemli bilgiler verildi.

Çalıştayın ikinci bölümü, alanında uzman yabancı konukların da katıldığı Makedonya’da Pirinç Üretimi başlıklı oturumla başladı. Oturumun ardından sunulan poster bildirimlerinin değerlendirilmesi yapıldı. Türkiye Çeltik Ekim Alanlarında Sorun Olan Echinochloa Oryzicola Vasing Popülasyonlarının Genetik Çeşitliliğinin SSR (Single Sequence Repeat) Yöntemiyle Belirlenmesi gibi başlıklarda konuşmacılar, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Konuralp Çeltik Çalıştayı’nın ikinci günü, düzenlenen oturumların ardından sona erdi.