Uluslararası Katılımlı Konuralp Çeltik Çalıştayı Sona Erdi

Ara 16

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından çeltik konusunda karşılaşılan sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılması amacıyla düzenlenen “Konuralp Çeltik Çalıştayı”, gerçekleştirilen oturumların ardından sona erdi.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın üçüncü ve son gününe, alanında uzman, yerli ve yabancı birçok akademisyen,  Üniversitemiz öğretim üyeleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, davetli konuşmacılar, konuyla ilgilenen çiftçiler ve öğrencilerimiz katıldı.

Dünya çeltik üretimi ile ülkemiz çeltik üretimi arasındaki ilişkilerin ele alındığı, yöresel değerlerin ve özelde Konuralp çeltiğinin korunması, geliştirilmesi, üretilmesi, pazarlanması hususlarının ortaya konulduğu çalıştayın son gününde de faydalı oturumlar düzenlendi.

Çalıştayın son gün programı, Çeltik Kavuzu Kompostu Uygulaması ile Toprakta Organik Karbon, Elektriksel İletkenlik ve Toprak Reaksiyonunun Değişimi başlıklı bildiri ile başladı. Daha sonra davetli konuşmacılar tarafından Pirinçte Kalite Kriterleri ve Alternatif Kullanım Alanları, Pirinç Kepeğinin İşlenmesi ve İnsan Beslenmesindeki Önemi ile Çeltik Sapı ve Kavuzlarının Biyokütle Olarak Değerlendirilmesi konulu sunumlar gerçekleştirildi.

Konuralp Çeltik Çalıştayı’nın üçüncü ve son günü, gerçekleştirilen oturumlar ve çalıştay sonuç raporunun oluşturulmasının ardından sona erdi.