Düzceli Alim Mehmet Zahid Kevseri Üniversitemizde Anıldı

Ara 16

Üniversitemiz Mehmet Zahid Kevseri Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Mehmet Zahid Kevseri, İslam Dünyasındaki Yeri ve Önemi” başlıklı konferans, Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Emekli Öğretim Görevlisi Dr. Muzaffer Özcanoğlu tarafından verilen konferansa, Düzce Vali Yardımcıları Salih Karabulut, Muhammed Mustafa İmamoğlu,  Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güney,  Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç,  İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, Düzce Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman ve Mehmet Zahid Kevseri İmam Hatip Ortaokulu ile birlikte İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Zahid Kevseri Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, Mehmet Zahid Kevseri’nin Türkiye’nin ikinci İmamı Azamı olarak bilindiğini söyleyerek, davetli konuşmacı Dr. Muzaffer Özcanoğlu’nun hayatı hakkında kısa bilgiler verdi.

Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş’in ardından konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Mehmet Zahid Kevseri Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni yaklaşık iki yıl önce kurduklarını ifade ederek, bu Merkez ile Mehmet Zahid Kevseri’nin eserlerini yaşatma fırsatına sahip olduklarını sözlerine ekledi. Rektörümüz, Milli Eğitim Müdürü’ne de lise öğrencilerini Üniversitemize getirerek üniversite ortamını yaşattığı için teşekkür etti.

Düzce Vali Yardımcısı Salih Karabulut, 1951 yılında vefat eden bilim adamı olarak bilinen Mehmet Zahid Kevseri’yi rahmetle anarak konuşmasına başladı. Hayatı boyunca yapmış olduğu eserleri ve yetiştirmiş olduğu öğrencilerden bahseden Salih Karabulut, Rektörümüze Mehmet Zahid Kevseri adında bir merkez açtıkları için teşekkür etti.

Düzce Vali Yardımcısı Salih Karabulut’un ardından kürsüye davet edilen Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güney, “Düzceli şahsiyetlerin Düzce Üniversitesi tarafından sahiplenilmesi ve onların adına araştırmalar yapılması, eserler üretilmesi bizleri mutlu eder. Düzce Belediyesi olarak bu tür çalışmalar yapacağımızı başkanımız adına belirtmek istiyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güney’in sonrasında konferansını vermek üzere sözlerine başlayan Dr. Muzaffer Özcanoğlu, Mehmet Zahid Kevseri’nin Düzce’nin yetiştirmiş olduğu önemli bilim adamlarından biri olduğunu ifade ederek, “Mehmet Zahid Kevseri, İslam coğrafyasında çok iyi tanınan bir din âlimidir. Yaptığı çalışmalarla İslam’a birçok faydası dokunmuştur. Tasavvuf alanında da birçok çalışması olmuştur.” şeklinde konuştu.

Konferans, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar ile İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman, tarafından davetli konuşmacıya hediye ve teşekkür belgesi takdiminin ardından sona erdi.