Üniversitemizde Biyokaçakçılıkla Mücadele Semineri Düzenlendi

Ara 18

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Düzce İli için Biyokaçakçılıkla Mücadele Semineri” Orman Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Çok sayıda kurum ve kuruluştan davetlilerin katıldığı seminerin açılış konuşmalarını Düzce Vali Yardımcısı Salih Karabulut, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Akbulut ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) IX. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Usta gerçekleştirdi.

Öğleden önceki sunumlarda Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nden Ayşe Bozdağ Demircan, Biyokaçakçılık tanımı ve mevzuatıyla ilgili bilgiler verdi.

1. Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü’nden Faruk Bucak ise koruma kontrol çalışmaları ile ilgili örnekler eşliğinde bilgiler verdi. Orman Genel Müdür Yardımcılığı yapmış olan Ramazan Çakır ise Türkiye’de geofitlerin ekonomik potansiyelleri konusunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Orman Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Aksoy, Düzce ili için biyokaçakçılığa konu olabilecek bitki türleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Öğleden sonra yapılan sunumlarda Üniversitemiz Orman Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Akif Keten Düzce ilinin fauna zenginliğini anlatırken, İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Vedat Beşkardeş, biyokaçakçılığı yapılan omurgasız türler ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi Öğr. Gör. Ergün Bacak ise omurgalı türlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Seminer, değerlendirme toplantısının ardından sona erdi.