Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç Üniversitemizde Konferans Verdi

Ara 23

Düzce Üniversitesi Genç MÜSİAD Topluluğu tarafından düzenlenen “Gençlik ve Liderlik” konulu konferans, 61. T.C. Hükümeti Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Genç MÜSİAD Şube Başkanı Ömer Levent Bilgin, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Kalkan tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Genç MÜSİAD girişimcileri ile ilgili sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genç MÜSİAD Topluluğu Başkanı Berk Bağırgan, topluluğu kurarken dört temel hedefleri olduğunu belirterek, bu hedefleri yüksek ahlaklı, çağdaş ve girişimci, vatana faydalı, dünyayı fethedecek bir gençlik olarak açıkladı. Kadim bir milletin mirasçıları olduğunu ifade eden Berk Bağırgan, programa katkı veren herkese teşekkür etti.

Topluluk Başkanının ardından konuşmasını gerçekleştiren Genç MÜSİAD Şube Başkanı Ömer Levent Bilgin, “Daha adil bir dünya için biz gençlere büyük görevler düşüyor. Ellerimizi taşın altına koymamız lazım. Biz gençlere öncülük edeceği için, bilgi ve tecrübelerini bizlere aktaracağı için Sayın Suat Kılıç’a teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Suat Kılıç, Peygamberimizin dünyaya teşrifi dolayısıyla Mevlid Kandili’ni kutlayarak, “Bizim dinimiz, adalet, merhamet, ahlak, öğreti ve bilimsellik dinidir. Sizin gibi gençlere düşen, bu değerlerimizin aşınmasına direnmenizdir.” dedi.

Hayatın olağan akışına müdahale etmeyi öğütleyen Suat Kılıç, “Sıradan insanlarla sıra dışı hedefler gerçekleştirmek mümkün değildir. Sıra dışı olmayı hedeflemezsek, herkesin düşündüğü gibi düşünürsek yok olup gideriz. Fark edilecek işler yapmak mecburiyetindeyiz.” şeklinde konuştu.

Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Mardin’den çıkıp Nobel’e uzanan bir bilim adamı olduğuna dikkat çeken Suat Kılıç, “Niye Düzce Üniversitesi’ndeyim? Toprağa tohum saçabilmek için. Sizleri akla ve bilimselliğe davet etmek için buradayım.” ifadelerini kullandı.

Liderliği sadece siyasal liderlik olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Suat Kılıç, hayatın her alanında liderliğin olduğunu sözlerine ekledi. Suat Kılıç, “Kuran-ı Kerim’in deyimiyle ‘Kişiye çalıştığından başkası yoktur.’ Biz çalıştıkça, geceleri gündüze kattıkça, arttırdığımız zamanı üretime, refaha, kalkınmaya ayırdıkça Allah, yanımızda olacaktır.” diyerek sözlerine devam etti.

Fetihlerin artık bilimle ve akılla yapıldığının altını çizen Suat Kılıç, insanlığa barış ve teknolojiyi sunabilmek için daha fazla sayıda bilimsel yayın üretmemiz gerektiğini vurguladı.

“Ardımızda iz bırakmamız lazım. Birbirimizle kucaklaşmamız lazım.” diyen Suat Kılıç, “Düzce Üniversitesi kampus olarak beni etkiledi. Yeni nesil binalarınız var. Rektör hocamıza ve bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Soru-cevap şeklinde devam eden konferansta, Suat Kılıç bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği konferans, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Suat Kılıç’a hediyesinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.