I. Uluslararası Öğrenci Şölenimizi Gerçekleştirdik

Ara 23

Düzce Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği “I. Uluslararası Öğrenci Şöleni”, Üniversitemiz Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Üniversitemizde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler tarafından ülkelerinin tanıtımının yapıldığı programa, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç,  öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Sharif Massad, “Ülkemizden farklı bir ülkedeyiz. Fakat Ülkemizi sevdiğimiz değerde Türkiye’mizi de seviyoruz. Gurbetteyiz ama kendi Ülkemizdeymiş gibi hissediyoruz. Zorlanıyor olabiliriz fakat sizler yanımızda olduğunuz için cesur ve güçlüyüz.” dedi.

Bu organizasyonda Üniversitemizde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerinin tanıtılacağını söyleyen Sharif Massad, “Türk arkadaşlarımızla tanışıp birbirimize destek olmaktayız. Başta Rektörümüze, Rektör Yardımcılarımıza ve organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar Üniversitemizin, çok farklı ülkelerden gelen yaklaşık 300 yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü bir Üniversiteye dönüştüğünü söyledi.

Rektörümüz, “Hepinize Üniversitemizde olduğunuz için ve birçok tercihin içerisinden bizi seçerek kayıt yaptırdığınız için teşekkür ediyoruz. Sizlerin dışındaki Türk öğrencilerimiz de size alışmaya, kaynaşmaya, sizinle arkadaşlık kurmaya bu vesile ile imkan bulacaklar.” dedi.

Bu organizasyonla Üniversitemizin, farklı milletlerden, farklı dünyalardan gelen insanlara yakınlığını, samimi bir şekilde kucak açtığını göstermek istediklerini ifade eden Rektörümüz, organizasyonu gerçekleştirdikleri için Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Filistinli Sharif Massad ile Dış İlişkiler Koordinatörümüz Uzman Mehmet Mert Kaleci’ye teşekkür etti.

Üniversitemizde yaklaşık 20 farklı ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Yabancı öğrencilerimizin sayılarının artmasını diliyoruz. Hepiniz hoş geldiniz. Umuyoruz ki Ülkemizde, Şehrimizde ve Üniversitemizde geçireceğiniz günler, sizin için unutulmaz bir hatıra olur. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemizde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerimiz; Arnavutluk, Suriye, Özbekistan, Azerbaycan, Irak, Filistin, Mısır, Türkmenistan, Bosna Hersek, Pakistan, Kazakistan, Romanya ve Ukrayna’nın tanıtımlarını gerçekleştirdi.

DEPKKE Kültür Grubu tarafından Filistin kültürel halk oyununun da sergilendiği programda kültürel performans, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Renkli anlara sahne olan I. Uluslararası Öğrenci Şöleni, etkinliğe katkıda bulunan yabancı uyruklu öğrencilerimize teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile son buldu.