Üniversitemiz Dünyaca Ünlü Matematikçimiz Ord. Prof. Dr. Cahit Arf’ı Andı

Ara 30

Dünyaca ünlü matematikçimiz, 10 TL banknotun arkasında resmi bulunan Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, ölümünün 17. yılında Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Matematik Bölümü öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin katıldığı program,  Matematik Bölümü lisans öğrencimiz Derya Ceylan'ın Cahit Arf'ın hayatını anlatan sunumuyla başladı. Sunumun sonrasında Düzce Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) imkanlarıyla gerçekleştirilen ve Derya Ceylan tarafından Ord. Prof. Dr. Cahit Arf'ın öğrencileriyle yaptığı röportajların ses ve video kayıtları katılımcılarla paylaşıldı.

Programda Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge Kanuni Er, Ord. Prof. Dr. Cahit Arf'ın eserleri, Türkiye'de 1940 ve sonrasındaki bilimsel ortam ve Cahit Arf’la ilgili meslektaşlarının sözlerini anlatan bir konuşma yaptı.

Program, T.C. Kültür Bakanlığı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve Ord. Prof. Dr. Cahit Arf’ı tanıtan “Simurg; Gerçeğin Peşinde Otuz Yolcu” adlı belgesel gösteriminin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.