Öğrencilerimizden Korunmaya Muhtaç Çocuklar İçin Örnek Çalışma

Ara 30

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri, Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Zeynep Topcu Bilir ve Yüksekokul Sekreteri Dinçer Korkmaz rehberliğinde, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (KORUNCUK) Vakfı Bolluca Çocuk Köyü’ne ziyarette bulundu.

Bolluca Çocuk Köyü Koordinatörü Serkan Çıtlak‘ tan vakfın çalışmaları hakkında bilgi alan ve çocuk köyünü gezen öğrencilerimiz, korunmaya muhtaç çocuklar için yürüttükleri sosyal sorumluluk çalışmaları ile ilgili hazırladıkları hediyelerini takdim etti.

Ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Zeynep Topcu Bilir, Çocuk Gelişimi Programı olarak üniversitemizde mesleki eğitim kadar,  toplumsal sorunların farkında olan, sorunlara ilişkin çözümler üretebilen ve çözümlerin birer parçası olan duyarlı bireyler yetiştirmenin de öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.

Tüm çocukların yaşamlarını eşit şartlarda doyasıya sürdürmelerini sağlamanın herkesin vatandaşlık görevi olduğunu belirten Öğr. Gör. Bilir, “Yürüttüğüm her ders kapsamında öğrencilerimle sosyal farkındalık projeleri hazırlayarak, öğrencilerimizin toplumsal sorunlara ilişkin duyarlı olmalarını ve öğrendikleri bilgileri uygulamaya dökerek sorunlar için çözümlerin birer parçası olmalarını amaçlıyorum. Bu amaçla yürüttüğüm Çocuk Haklarını Koruma dersinde, korunma ihtiyacındaki çocuklar için bu alanda gerek devletimiz gerekse sivil toplum kuruluşlarınca yapılan çalışmaları inceledik.  Koruncuk Vakfı, bünyesindeki çocuklara diğer tüm çocuklarla eşit imkanlarda yaşam ve bakım hakkı vermek adına tam 36 yıldır Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışmalar yürüten çok köklü bir vakıftır.” şeklinde konuştu.

Gönüllülük esasıyla yürütülen çalışmaların, kurumsal ve bireysel bağışlarla yapıldığını söyleyen Öğr. Gör. Bilir, “Bizler de öğrencilerimizle Koruncuk Vakfı’nı ve çalışmalarını yakın çevremize anlatarak desteklerini aldık. Topladığımız bağışlarla Koruncuklar için hediye kolileri hazırladık. Bizleri çocuk köylerinde ağırlayan Koruncuk Vakfı ailesine çok teşekkür ediyorum. Çocuklara sıcak ve büyük bir aile yuvasının sağlandığını görmek bizleri çok etkiledi.” ifadelerini kullandı. 

Ders kapsamında yaptıkları çalışmanın ve ziyaretin öğrencilerde büyük bir motivasyon sağladığına dikkat çeken Öğr. Gör. Zeynep Topcu Bilir, dönüş yolunda her bir öğrenciden yapmak istedikleri birçok sosyal sorumluluk projesi önerisi aldıklarını belirterek, Çocuk Gelişimi Programı olarak Koruncuk Vakfı için projeler üreteceklerini ve vakfın gönüllü destekçileri olacaklarını ifade etti.