“Bir Aşk Hikâyesi Yaman Dede” Adlı Söyleşi Gerçekleştirildi

Ara 30

Üniversitemiz Edebiyat topluluğu tarafından düzenlenen “Bir Aşk Hikâyesi, Yaman Dede” adlı söyleşi, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Söyleşiye, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Söyleşi, Tarih Bölümü öğrencilerimizden Abdullah Özen’in, Yaman Dede’nin Peygamber Efendimiz için yazmış olduğu “Dahilek Ya Resulullah”  adlı Naat’ı okumasıyla başladı.

Okunan naatın ardından Hz. Mevlana’yı rüyasında görmesiyle hayatı değişmeye başlayan ve Müslümanlığı seçen Diyamandi’nin nasıl Müslüman olup Yaman Dede ismini aldığını yazar Sadık Yalsızuçanlar, katılımcılarla paylaştı.

Sadık Yalsızuçanlar,  “Yaman Dede, Kayseri’nin Talas ilçesi Rum esnaflarından iplik tüccarı Yuvan Efendi ile Afurani Hanımefendinin oğlu Diyamandi olarak 1887 yılında dünyaya geldi. Henüz on aylık iken ailesi Kastamonu’ya göç etti.” şeklinde konuştu.

Yalsızuçanlar, Yaman Dede’nin İlk tahsilini Rum Ortodoks Mektebinde yaptığını, İdadide arkadaşlarının kendisine “Yamandi Molla” lakabını taktıklarını belirterek, Yaman Dedenin çok önceden Müslümanlığı seçtiğini, dönemin şartları gereği bunu kimseyle paylaşmadığını ve Müslümanlığını gizli bir şekilde devam ettirdiğini belirtti.

1942 yılından itibaren Yaman Dede’nin azınlıklara mensup kız ve erkek liseleri olmak üzere birçok okulda Türk Edebiyatı ve Farsça dersler verdiğini söyleyen Yalsızuçanlar, “Türkiye’nin birçok yerinde Mevlana konulu seminerler vermiştir. Fakat hala namazını ve diğer ibadetlerini gizli yapmıştır.  Yaman Dede, 55 yaşına geldiğinde uzun yıllardır sakladığı gerçeği açıklayarak Müslüman olduğunu ilan etmiş ve Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu ismini almıştır.” dedi.

Sadık Yalsızuçanlar, “Müslüman olduktan sonrada birçok zorlukla karşılaşan Yaman Dede, evinden ve ailesinden ayrılarak bir süre yalnız yaşadı. Ardından Hatice Hanım ile hayatını birleştiren Yaman Dede, ilk eşini ve çocuğunu hiçbir zaman ihmal etmeyerek onları telefonla arayarak hediyeler göndermiştir. 1962 yılında hakkın rahmetine kavuşan Yaman Dede, Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir.” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Söyleşinin sonrasında Sadık Yalsızuçanlar, Yaman Dede’nin hayat hikâyesini anlattığı “Diyamandi” adlı kitabını öğrenciler için imzaladı.

Söyleşi, davetli konuşmacıya teşekkür belgesinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.