Üniversitemiz TRT Haber’de

Oca 12

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, TRT Haber kanalında yayınlanan “Fulin Arıkan İle Haber Tadında” programına konuk oldu.

Programda, Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu’na Arı Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı İbrahim Söğüt eşlik etti. Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” projesi ile Ülkemizin ilk Avrupa Girişimcilik Ödülü’nü kazandıklarını ifade ederek, “Bu ödül, Türkiye için çok büyük bir gurur kaynağıdır. Projemizin kapsamında yerel bir arı ırkını o yörenin kalkınması için itici güç olarak kullanmak vardı. Üniversitemiz, genç, dinamik, yöre sorunlarını ele alan, yöreye faydalı olma yönünde projeler üretmeyi hedefleyen bir üniversitedir. Üniversitemiz Rektörünün genç ve dinamik bir kadın olmasının da bunda etkisi var.” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, projeye neden “Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” ismini verdikleriyle ilgili olarak, “Bu ismi bilerek koydum. Projede üniversite, yerel yönetim, yerel halk ve arıcılar hep birlikte çalıştık. O projeyi yapabilmek için yeri geldi hep beraber kazma kürek salladık. Gerçekten büyük bir başarı var.” ifadelerini kullandı.

Programın ilerleyen dakikalarında Yığılca arılarıyla ilgili önemli bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Yığılca arısının Ülkemizdeki diğer arı ırklarına göre kanat ve bacak uzunluklarının daha fazla olduğunu söyledi. Kekeçoğlu, yaptıkları performans çalışmalarında Yığılca arısının Anadolu’da en fazla kullanılan iki arı ırkına göre yaklaşık 2.5-3 kat daha fazla bal verim performansına sahip olduğunu dile getirdi.

Birçok farklı bölgeden gelen arıcıların Yığılca arısını alıp kendi yöresinde üretmeye başladıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, her bölgede olmasa da Karadeniz yöresinden ve Ankara çevresinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını sözlerine ekledi.

Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve Üniversite ekibine teşekkür eden Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “ Bütün üniversitelere bir mesaj göndermek istiyorum. Birlikte daha fazlasını yapabilir, işbirliği içinde çalışabiliriz. Üniversiteler böyle çalıştıkça yöre kalkınmasına daha fazla katkıda bulunabilir.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.