Rektörümüz Basın Çalışanları İle Bir Araya Geldi

Oca 14

Üniversitemiz, Düzce’de faaliyet gösteren yerel basın kuruluşlarının temsilcileri için Rektörlük Çalıştay Salonu’nda kahvaltı organizasyonu düzenledi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, İletişim ve Tanıtım Koordinatörümüz Uzman Duygu Özdemir Cömert ile Düzce’de yayın yapan gazete, dergi ve televizyonların basın çalışanları katıldı.

Sohbet şeklinde devam eden kahvaltıda bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programa katılan basın temsilcilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak Üniversitemiz ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Şu an itibariyle Üniversitemizin yaklaşık 25.340 öğrencisi, 2300 personeli bulunduğunu belirten Rektörümüz, büyüme ivmesinin bu şekilde devam etmesi halinde 2019-2020 yıllarında 40.000 öğrenci ve 3000 personel sayısına ulaşılacağını ifade etti.

121 Milyon TL olan 2015 yılı Üniversitemiz bütçesinin 2016 yılı için yaklaşık 166 Milyon TL olacağını öngördüklerini söyleyen Rektörümüz, 2020 yılı için Üniversitemizin 200 Milyon TL’yi aşan bir bütçeye sahip olacağını belirtti. 2015 yılı bütçe gerçekleştirme oranının yüzde 93 gibi önemli bir seviyeye ulaştığının altını çizen Rektörümüz, bu sebeple 2015 bütçe gerçekleştirme oranının 2016 yılı bütçesi için önemli bir gösterge olacağına dikkat çekti.

Yerelleşmek istemediklerini fakat Düzceli öğrencilerin ilgisini çekmeyi istediklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Daha fazla sayıda Düzceli öğrenciyi bizi tercih etmeye davet ediyoruz. Mezun olduktan sonra öğrencilerimizin gurur duyacakları bir Üniversiteleri var.” şeklinde konuştu.

Düzcelileri yabancı öğrencilerimize kucak açmaya davet eden Rektörümüz, Üniversitemizde eğitim gören 30’a yakın farklı ülkeden yaklaşık 300 yabancı uyruklu öğrencinin oluşturduğu renkliliğin, Düzce mozaiğine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Üniversitemizin başarılarından da bahseden Rektörümüz, bir araştırmaya göre öğretim üyesi başına düşen yayın ortalamasında Üniversitemizin 6. sırada olduğunu, URAP sıralamasına göre dünya üzerindeki 35.000’e yakın üniversite içinde 1706. sırada olduğunu ve ilk 1.500’leri zorlamaya başladığını, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci olduğunu söyledi. Rektörümüz, Girişimcilik Endeksi’nde Üniversitemizin 38. sırada yer alarak kesintisiz bir şekilde listeye girme başarısını gösterdiğini de dikkat çekti.

Üniversite-sanayi işbirliği destek programından 193 üniversite içinden en fazla yararlanan 3. Üniversite olduğumuzu ifade eden Rektörümüz, bölge sanayicilerini daha fazla işbirliği yapmaya çağırdı.

2016 yılı için yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kütüphane projesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, ek yemekhane, Üniversite Camii, Tıp Fakültesi ek bina inşaatı gibi çalışmaların da gerçekleştirilecek projeler arasında olduğunu söyledi.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda 6900 yeni öğrenci beklediklerini ifade eden Rektörümüz, “Bizim için önemli olan sayısal artış değildir. Sıralamalardaki yerini arttıran, nitelikli öğrenci sayısından taviz vermeyen bir Üniversite olmak istiyoruz.” dedi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) desteğiyle 3 Milyon TL’lik Tasarım ve Prototipleme Merkezi kurulacağını, Teknopark binasının yenileneceğini, Radyasyon Onkolojisi biriminin kurulacağını da sözlerine ekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin yaptığı etkinliklerin basına yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak konuşmasını noktaladı.

Rektörümüzün sunumun ardından basın çalışanlarının sorularına geçildi. Üniversitemiz ile ilgili birçok konuda sorularını yönelten basın çalışanları, gündeme ve sorulara ilişkin detaylı bilgiler edindi.

Programın sonunda basın çalışanları, toplantıyı düzenleyen Rektörümüze teşekkürlerini ileterek, memnuniyetlerini dile getirdi.