Üniversitemiz Düzce TSO İşbirliğiyle Öğrencilerini Geleceğe Hazırlıyor

Şub 25

Öğrencilerimizin iş dünyası temsilcilerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanması amacıyla Üniversitemiz ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) işbirliğiyle düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliği, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kariyer Günleri programına; Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Garnizon Komutanı J. Albay Bilal Güvenir, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Başsavcı Vekili Ahmet Altun, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Baro Başkanı Av. Ali Dilber,  İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç,  Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır, Meclis Başkanı Ertan Taşlı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öncü Eğitim Kültür Vakfı Başkanı ve İşadamı Önder Tonyalı ile basın mensupları ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce TSO 1. Meslek Komitesi Üyesi Tuncay Şahin, 11 meslek komitesinden oluşan Düzce TSO’nun; özel sağlık, eğitim, radyo, televizyon, özel güvenlik, yaşlı ve engelli bakım evleri gibi birçok sektörü bünyesinde barındırdığını söyledi. Meslek komitesinin temel görevini, iş alanlarındaki sorunları tespit ederek bu sorunlar için çözüm yolları bulmak şeklinde ifade eden Şahin, üniversiteleri bir şehrin veya bölgenin lokomotif kuruluşları olarak gördüklerini belirterek öğrencilerin, iş adamları ve sanayicilerle buluşmasını çok önemsediklerini dile getirdi.

Program, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır’ın konuşmalarıyla devam etti. Üniversiteleri bilimin yuvası şeklinde nitelendiren Fahri Çakır, eğitimde branşlaşmanın önemini vurgulayarak, Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için ileri teknoloji üretmesi gerektiğine dikkat çekti. Üretmeyen hiçbir ekonominin başarıya ulaşamayacağını sözlerine ekleyen Çakır, 2006 yılında kurulan Üniversitemizin kuruluşunda imzasının bulunduğunu ifade ederek, Üniversitemizin saygın bir öğretim kurumu olduğunu ve etkinliğin hayırlı sonuçlar getirmesini temenni etti.

Fahri Çakır’ın sonrasında konuşmasını gerçekleştiren Düzce TSO Meclis Başkanı Ertan Taşlı, Üniversitemizde gerçekleştirdikleri TSO Meclis Toplantısı’nda gündeme gelen işbirliğini bu programla hayata geçirdiklerini belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı çok başarılı bulduklarını ifade eden Taşlı öğrencilerin, Düzce Üniversitesi’nde eğitim gördükleri için çok şanslı olduklarını söyledi. Düzce TSO’nun, kendi işini kuran kişiler tarafından oluşturulan ve kamu kurumu niteliğindeki bir meslek kuruluşu olduğunu dile getiren Ertan Taşlı, kendi işini kurmak isteyen öğrenciler için bu etkinliğin faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar konuşmasında, Kariyer Günleri etkinliğini çok özel ve önemli gördüklerini ifade ederek, saygın işadamı Önder Tonyalı’nın programa konuşmacı olarak katılması ve Üniversitemizin Düzce TSO Meclisi ile yaptığı bu ilk çalışmasının programı değerli kıldığını söyledi.

Üniversitemizin şehirle, bölgeyle, öğrencilerimizle, sanayi ve ticaret temsilcileriyle yakın, samimi ve içten bir ortamda bulunmasını çok anlamlı bulduklarını vurgulayan Rektörümüz, bu tür faaliyetlerin devamının geleceğini belirterek, yakın zamanda Belediye Meclisini ve İl Genel Meclisi’ni Üniversitemize davet edeceklerini ifade etti.

İşadamı Önder Tonyalı’nın, bu günlere tırnaklarıyla kazıyarak geldiğini ve çok önemli bir rol model olduğunu söyleyen Rektörümüz, saygın işadamının programa katılmasının öğrencilerimiz için faydalı, kendileri için ise gurur kaynağı olduğunu dile getirerek sözlerini noktaladı.

Açılış konuşmalarının sonrasında programın davetli konuşmacısı işadamı Önder Tonyalı tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Çocukluğundan bu güne kadar yaşadığı tecrübeler ve hayatındaki dönüm noktalarından bahseden Tonyalı, “Ne kadar işiniz yoğun olursa olsun insanlarla ilgilenmeli, bildiklerinizi paylaşmalısınız. Ticarette önce ahlak, müşteri memnuniyeti ve yaptığınız işi sevmek çok önemlidir.” şeklinde konuştu. Küçük bir işi bile önemsediğini ve küçük sermaye ve birikimlerle şirketlerini bu günlere kadar getirdiklerini ifade eden Önder Tonyalı, “Bir işin tamamını özümseyemezseniz, o işi yönetemezsiniz.” dedi.

Dünyada kalıcı bir eser bırakmak için eğitim sektörüne atıldığını belirten Tonyalı, en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu ifade ederek, 18 yıl önce kurdukları özel eğitim kurumunun eğitimde rol model olduğunu söyledi. Önder Tonyalı, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı.

Soru-cevap şeklinde devam eden “Kariyer Günleri” etkinliği, Önder Tonyalı’ya hediyesinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.