Bağımlılıkta En İyi Çözüm Hiç Başlamamaktır

Mar 03

Eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma alanlarının yanında sosyal alanlarda da önemli faaliyetler gerçekleştiren Üniversitemiz, bağımlılıklarla mücadele ve gençlere yönelik önleyici tedbirler konusunda bilinç oluşturmak amacıyla Cumhuriyet Konferans Salonu’nda “Yeşilay Haftası” etkinliği düzenledi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu işbirliğiyle gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin ile Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şerif Demir, davetli misafirler, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın ilk konuşmacısı olan Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Eker bağımlılığı, beyin hastalığı şeklinde tanımlayarak bağımlılık sonucunda beynin karar alma ve davranışları kontrol etme bölümünün hasar gördüğünü söyledi. Sentetik bir uyuşturucu çeşidi olan bonzaiye kolay ulaşılabildiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Eker, diğer uyuşturucu madde kalıntılarının tarama testlerinde çıktığını ancak bonzainin bu testlerde görünmediğine dikkat çekti. Bonzainin kişide yıldırım çarpmış hissi uyandırdığını ve ani ölümlere yol açabildiğini ifade eden Eker, bağımlılıkla mücadelede Yeşilay, Emniyet Müdürlükleri, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğine vurgu yaparak, bu konuda ailelere, eğitmenlere, devlete ve topluma büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Program, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu’nun  “Bağımlılık ve Kişilik Tipleri” konulu sunumuyla devam etti. Kişilik bozukluğu tiplerinden bahseden Prof. Dr. Ataoğlu, dünyada her 5 ya da 10 kişiden birinde kişilik bozukluklarının görüldüğünü belirterek, bu insanların madde kullanımı ve suç işleme eğilimlerinin yüksek olduğunu dile getirdi. Kişilik bozukluğu olan bireylerin haz peşinde koşan, değişken ve çabuk bıkan karakter özellikleri taşıdığını söyleyen Ataoğlu, kişilik bozukluğu tiplerine göre kullanılan uyuşturucu maddelerin farklılık gösterdiğini ifade etti.

Programın son konuşmacısı olan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Özçetin, “Sigara ve Alkol Bağımlılığı” konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Bağımlılığı hem beyni hem de davranışları etkileyen ve tedavi edilebilir bir hastalık şeklinde nitelendiren Prof. Dr. Özçetin, sigara kullanmayı artıran başlıca etkenleri; ulaşılma kolaylığı, fiyatı, evde sigara içenlerin bulunması, yaşam olayları ve stres olarak sıraladı. Alkol bağımlılığının adli sorunlar, sağlık sorunları, sosyal ve mesleki sorunlar gibi birçok olumsuz sonuçlara yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Adnan Özçetin, psikiyatrik hastalığı olan kişilerde sigara ve alkol bağımlılığı oranlarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Yeşilay Haftası etkinliği, Prof. Dr. Adnan Özçetin, Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Fatma Eker’e teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.