Üniversitemizde Hemşirelerin Çalışma Hayatı Konuşuldu

Mar 04

Üniversitemizin “10. Yıl Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen Hemşirelikte Çalışma Hayatı konulu konferans, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen konferansa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şerif Demir ile öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın davetli konuşmacısı olan İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yönetici Hemşireler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Baykal, hemşirelerin çalışma hayatı, özlük hakları ve mesleki sorunlarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Kendisini programa davet eden organizasyon komitesine teşekkür ederek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ülkü Baykal, hemşirelerin istihdam, çalışma koşulları, ücret, uzun çalışma saatleri ve alanları dışında çalıştırılmaları gibi konularda mesleki sorunlarının olduğunu söyledi.

Geçmişe oranla mevzuat konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Ülkü Baykal, Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin kariyer gelişimi açısından eğitimciler ya da danışmanlar tarafından yönlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.  Hemşirelerin destekleyici eğitim ve sertifika programlarına katılımlarının sağlanması konusuna dikkat çeken Prof. Dr. Baykal hemşirelerin, etkili ve dingin çalışma temel prensipleriyle hizmet vermeleri gerektiğini ifade ederek uzun nöbet saatlerinin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Sunumun son bölümünde mesleki beklentilerden bahseden Prof. Dr. Ülkü Baykal, niteliğe göre öğrenci sayılarının belirlenmesi, yönetici hemşirelerin yetiştirilmesi, geliştirilmesi ve yükseltilmesine yönelik yasal düzenlemelerin oluşturulması, çalışma ve ekonomik koşullarının düzeltilmesine ilişkin açıklamalarda bulunarak sözlerini sonlandırdı.

Program, Prof. Dr. Ülkü Baykal’a teşekkür belgesinin takdim edilmesiyle sona erdi.