8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Mar 07

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kadınların sorunlarının dile getirildiği, kadın haklarının savunulduğu bir gün olarak kutlanmaktadır.

Dünyada ilk kez kadın hakları, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından Veda Hutbesi’nde dile getirilmiş ve kadın haklarıyla ilgili ilk yazılı kurallar O’nun döneminde oluşturulmuştur.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere birçok sosyal ve siyasal haklar verilmiş, kadınlarımızın toplumsal hayata daha aktif katılımları sağlanmıştır.

Kadınlarımız, annelik göreviyle beraber iş hayatında da önemli görevler üstlenmektedir. Pek çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da dünya çapında başarılar kazanan kadınlarımız, ekonomik ve sosyal kalkınmaya önemli katkılar sağlamaktadır.

Türkiye’de ilk defa “Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı” düzenleyen Üniversitemiz, yine ülkemizde ilk olarak, kadın akademisyenlerin yöneticilik ve liderlik görevleri için aday olmalarını desteklemek amacıyla, Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı’nı 2013 yılından beri başarıyla uygulamaktadır.

Akademik alandaki başarılarının yanı sıra kadın liderlik eğitimi ve gelişimi konusundaki başarılarıyla tüm dünyaya örnek olacak lider kadınlardan biri olarak gösterilen Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Uluslararası Kadınlar Forumu (IWF) tarafından Fark Yaratan Kadın Ödülü'ne layık görüldü. 2015 yılı için ödüle layık görülen 12 lider kadın arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atan Kurucu Rektörümüz, Türkiye’den bu ödülü almaya hak kazanan ilk ve tek kadın oldu.

Yine bu bağlamda, Ülkemizin ilk Avrupa Girişimcilik Ödülü sahibi Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Uygulama ve Eğitim Merkezi (DAGEM), Petek Petek Umut Projesiyle Van’da okula gidemeyen, köylerinden göç etmek zorunda kalan, maddi durumu iyi olmayan genç kızlarımıza arıcılık eğitimi vererek onları meslek sahibi yapmış, girişimci olarak hayata atılmalarını sağlamıştır.

Birbirinden değerli birçok projeyle kadınları hayatın her alanında destekleyen Düzce Üniversitesi olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü