Üniversitemizde “Türkiye ve Dünya’da Mimarlık Meslek Ortamı” Konferansı Düzenlendi

Mar 08

Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Türkiye ve Dünya’da Mimarlık Meslek Ortamı” konulu konferans, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. A. Hakan Polat, Mimarlık Akreditasyon Kurulu Üyesi Mimar Bülend Tuna, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın davetli konuşmacısı olan ve Üniversitemizde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Mimar Bülend Tuna, geçmişten bu güne mimar örgütlenmeleri, Mimarlar Odası’nın görevleri, meslek sorunları ile mimarlık eğitimi konularına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Ülkemizde 131 Mimarlık Bölümünde eğitim verildiğini ve bu bölümlerde yaklaşık 20 bin mimarlık öğrencisi olduğunu söyleyen Bülend Tuna, bu sayıların çok fazla olduğuna dikkat çekerek yeterli akademik kadro oluşturulmadan, uygun mekanlar olmadan açılan Mimarlık Bölümlerinde birçok sorunun ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Mimarlık meslek etiği konusunda yaşanan sorunları örnekler eşliğinde anlatarak sunumuna devam eden Bülend Tuna, mesleğin gelişmesi için bu bölümün Mimarlık Fakültesi altında yapılandırılmasının önemini vurguladı.

Konuşmasının son bölümünde Mimar Bülend Tuna Mimarların; çevreye karşı duyarlı olması, engellilerin hayatını kolaylaştıracak bina tasarımları geliştirmesi, toplumla birlikte kentleşme ve Mimarlık sorunlarını tartışması gerektiğini belirterek ulusal mimarlık politikasının güncellenmesi konusunun önemine dikkat çekti.

Konferans, davetli konuşmacı Mimar Bülend Tuna’ya teşekkür belgesinin takdim edilmesiyle sona erdi.