Akçakoca’da Değişim Programları Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Mar 09

Uluslararası Staj ve Eğitim Hizmetleri (USEH) işbirliğiyle yurt dışı staj olanakları ve değişim programlarına ilişkin düzenlenen "Kariyer Pusulanız" başlıklı bilgilendirme toplantısı,  Üniversitemiz Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Erasmus+ değişim programının sunduğu staj ve eğitim olanakları ile Mevlana ve Farabi değişim programlarının sağladığı eğitim imkanları hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı toplantı, Dış İlişkiler Birim Koordinatörü Uzman Murat Gökmen’in ilan safhasında olan Erasmus+, Mevlana ve Farabi değişim programları ile ilgili süreçler ve prosedürler hakkında yaptığı konuşmayla başladı.

Uzm. Murat Gökmen’in ardından konuşmasını gerçekleştiren USEH Danışmanı Ferit Ercan,  uluslararası staj başvuru ve kabul koşulları aşamasında izlenmesi gereken yollar ve süreçler ile ilgili önemli bilgiler verdi. Turizm sektöründe genç istihdama yönelik özellikle iş gücü açığının olduğu Amerika, Çin Halk Cumhuriyeti, Brezilya gibi ülkelerle Avrupa ülkelerinden birçok işverenin, donanımlı ve yeni tecrübelere açık gençlerle çalışmak istediğini belirten Ferit Ercan, Uluslararası Staj ve Eğitim Hizmetleri firması olarak işveren ve çalışmak isteyen kişiler arasında köprü olduklarını ve bu konuda her iki tarafa da hizmet sunduklarını ifade etti.

Davetli konuşmacı Ferit Ercan'dan sonra söz alan Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğr. Gör Emrah Öztürk, turizm sektörünün uluslararası bir arena olduğunu belirterek sektörün kalifiye, donanımlı ve dil sorununu çözmüş bireylere ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi. Bu niteliklere sahip insan gücüne Ülkemizin olduğu kadar birçok yabancı ülkenin de ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Öztürk, uluslararasılaşma ve yerelleşme arasındaki tercih konusunda Üniversitemizin yerel özelliklerle uluslararasılaşma yolunda bir tercihi olduğunu ve bu amaçla eğitim verildiğini dile getirdi.

Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği program, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Zafer Akbaş’ın Ferit Ercan'a teşekkür belgesi takdim etmesi ile son buldu.