Üniversitemizde Mezheplerin Stratejik Boyutu Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Mar 11

Üniversitemiz Medeni Hayat, Eğitim ve Bilim Topluluğu, “Mezheplerin Stratejik Boyutu ve Mezhep Çatışmaları” konulu konferans düzenledi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Onat, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Program, Medeni Hayat, Eğitim ve Bilim Topluluğu Başkanı Vehbi Aslan’ın açılış konuşması ile başladı. İslam coğrafyasında yaşanan olayların dinimiz ile ilgili önyargıların oluşmasına neden olduğunu ve İslam’ın bilimi reddeden bir din olarak algılandığını söyleyen Vehbi Aslan, “Bizler, Hak Dinimiz İslamiyet’in bu önyargılardan ve yanlış anlaşılmalardan sıyrılmasını istiyoruz. İnanç dünyamızdaki kırılmaların nedenini ise, İslamiyet’i doğru anlayamadığımıza ve anlamaya çalışmadığımıza bağlıyoruz.” dedi. Topluluklarının dinimizi daha iyi anlamak ve bilinçli Müslümanlar olmak için çeşitli etkinlikler düzenleme amacıyla kurulduğunu ifade eden Aslan, danışman hocalarına ve davetli konuşmacıya teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

Kazıkoğlu Mahallesi Camii İmam Hatibi Bayram Akgünoğlu’nun okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden programın davetli konuşmacısı Prof. Dr. Hasan Onat, Mezheplerin Stratejik Boyutu ve Mezhep Çatışmaları konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Mezhepleri, din anlayışındaki farklılaşmaların kurumsallaşması sonucu ortaya çıkan beşeri oluşumlar şeklinde tanımlayan Prof. Dr. Onat, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) sağlığında mezhep, cemaat ve tarikat kavramlarının olmadığını, mezhebin beşeri; dinin ise ilahi bir kavram olduğunu dile getirdi.

İslam dünyasında mezhep çatışması riski bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Onat, mezhep çatışmalarıyla ilgili örnekler vererek konuşmasına devam etti. Mezhep çatışması riskinin önüne geçebilmek için mezhep farklılıklarından dolayı hiç kimsenin tekfir edilmeyeceğini belirten Onat, imanın ve sorumluluğun bireysel olduğunu ve İslam ortak paydası bilincinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bir kimsenin Müslüman olması için Kuran’da belirtilen tevhit, ahiret, nübüvvet gibi temel iman esaslarına inanmasının yeterli olacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Hasan Onat, İslam’ın hiçbir mezhebin, cemaatin veya tarikatın tekelinde olamayacağını ifade etti.

Program, davetli konuşmacı Prof. Dr. Hasan Onat’a teşekkür belgesi ve hediye takdiminin ardından sona erdi.