Üniversitemizde Kadının Toplumdaki Yeri Konulu Program Düzenlendi

Mar 11

Üniversitemiz Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında  “Kadının Toplumdaki Yeri” konulu program düzenledi.

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe;  Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Zafer Akbaş, Akçakoca Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Seyda Faikoğlu, Düzce İl Genel Meclis Üyesi Ayfer Yılmaz, Akçakoca Tarihi Mahalle Pazarı Projesi Sorumlusu Gülten Özdeş, Hadije Şirketi Genel Müdürü Hatice Aydeniz, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Programın ilk konuşmacısı olan Düzce İl Genel Meclis Üyesi Ayfer Yılmaz,  “Kadının Toplumdaki Aktif Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kadınların, ailenin önemli ve asli bir unsuru olmakla birlikte sosyal, siyasal ve ekonomik hayatın da ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Yılmaz,  yaşadığı zorlukları ve edindiği tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.  Her zorluğun sonunda bir ferahlık olduğunu ve kadınların toplumdaki yerinin her geçen gün daha fazla önemsendiğini belirten Ayfer Yılmaz,  konuşmasının sonunda kadın liderliğine güzel bir örnek teşkil eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Üniversite ve Yüksekokul Yönetimine, etkinliğin düzenlenmesinde aktif rol alan öğretim üyelerimize ve öğrencilerimize teşekkür etti.

Programın bir diğer konuşmacısı olan Gülten Özdeş,  “Kadın Başarır” isimli sunumuyla başladığı konuşmasında, Akçakoca Tarihi Mahalle Pazarı Projesi sürecinde bir kadın olarak yaşadığı zorlukları ve bu zorlukların nasıl üstesinden geldiğini anlattı. Toplumumuzda kadın yöneticilerin, liderlerin ve girişimcilerin olduğunu, projelerinin de Akçakoca yerelinde birçok kadına umut, özgüven ve başarı algısı oluşturduğunu ifade eden Özdeş kadınlarımızın, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na kadın istihdamı için ayrılan bütçeden faydalanarak kendi işletmelerini açma yoluna gittiğini, bu gelişmenin önemli ve memnun edici olduğunu dile getirdi.

Gülten Özdeş’den sonra konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edilen Hadije Şirketi Genel Müdürü Hatice Aydeniz, özel sektörün çok rekabetçi olduğunu ve bu sektörde ancak güçlü olabilenlerin ayakta kaldığını söyledi. Çalışma hayatında kadınların erkeklerden biraz daha fazla mücadele etmesine ve bunun kadınlar için bir engel olmaması gerektiğine dikkat çeken Aydeniz,  iş hayatındaki başarıda kadın dayanışmasının önemli olduğunu ifade etti. Hatice Aydeniz, genç bir girişimci olarak gelecek için oldukça umutlu olduğunu belirterek başarılı olacağına inandığını söyledi.

Konuşmaların ardından Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Gözde Oğuzbalaban’ın rehberliğinde Rekreasyon Grubu’nun hazırladığı “Tersine Dünya” isimli gösteri düzenlendi.

Katılımcılara ve gösteride emeği geçen öğrencilerimize teşekkür belgelerinin taktim edilmesiyle program sona erdi.