Üniversitemizde Temiz Enerji Kaynakları Konuşuldu

Mar 16

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “21. Yüzyıl Enerji Dengelerinde Temiz ve Tükenmez Enerji Kaynaklarının Yarattığı Paradigma Kayması” konulu konferans, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin, 2002-2010 Dönemi Muğla Üniversitesi Rektörü ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Ankara’da meydana gelen menfur terör saldırısını kınayarak sözlerine başlayan davetli konuşmacı Prof. Dr. Şener Oktik, “21. Yüzyıl Enerji Dengelerinde Temiz ve Tükenmez Enerji Kaynaklarının Yarattığı Paradigma Kayması” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Paradigma kayması kavramını ezber bozma şeklinde tanımlayan Prof. Dr. Şener Oktik, önceki dönemlerde gelişmişlik ölçüsünün kişi başına düşen enerji miktarı ile açıklandığını belirterek yeni paradigmaya göre ise gelişmişliğin, tüketilen enerjinin hangi kaynaklardan ve nasıl sağlandığı ile ölçüldüğünü söyledi.

Dünyadaki enerji üretiminin yüzde 78’inin fosile dayalı yakıtlardan, yüzde 19’unun ise temiz ve tükenmez enerji kaynaklarından üretildiğini ifade eden Prof. Dr. Oktik, elektrik enerjisi üretimi ile ısıtma ve ulaşım sektörlerindeki enerji yatırımları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Fosil yakıtlara dayalı teknoloji yatırımlarının azaldığını ve ülkelerin temiz enerji kaynakları yatırımlarına yöneldiğini dile getiren Oktik, özellikle güneş enerjisinden elektrik üretme oranının her geçen gün hızla yükseldiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’de elektrik enerjisinin yüzde 28.7’sinin doğal gazdan, yüzde 21.3’ünün kömürden ve yüzde 35.1’inin hidrolik enerji kaynaklarından üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Şener Oktik, Ülkemizde temiz enerji kaynaklarının toplam enerjideki üretim payının arttığını fakat bu konuda hala yapılacak birçok şey olduğunu ifade etti.

Programın sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz tarafından bu yılda birçok önemli etkinlik gerçekleştirildiğini söyleyerek, davetli konuşmacıya birikimlerini paylaştığı için teşekkür etti.

Etkinlik, davetli konuşmacı Prof. Dr. Şener Oktik’e Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin tarafından teşekkür belgesi ve hediyesinin takdim edilmesi ile son buldu.