Düzceli Mucit Sosyal Bilimler MYO’da Konferans Verdi

Mar 17

Üniversitemiz 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Girişimde Ticari İcatlar” konulu konferans,  Düzce Yerleşkesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından Girişimcilik dersi kapsamında düzenlenen etkinliğe Düzceli Mucit Hasan Kum ve Proje Uzmanı Hüseyin Aydın konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sosyal Güvenlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Muzaffer Çabukoğlu, ticari icatların bir ülkenin üretiminin ve ihracatının artmasında, iktisadi kalkınmasında en önemli itici güçlerden biri olduğunu ifade etti.

Akademisyenlere ve öğrencilere icatlarını tanıtma fırsatı verdiği için Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu yetkililerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Hasan Kum; girişimcilik, patent, Ar-Ge ve ticari ürün konularında bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Türkiye’nin ancak bilim ile gelişeceğini ifade eden Mucit Kum, “Bilim, azim ister, hırs ister; bilim, gevşeklik istemez. Dünya, bilim insanlarının azim ve gayretleriyle bu seviyeye gelmiştir. Bizler de onlar gibi azim ve gayretli olmalıyız.” şeklinde konuştu. Mucitleri diğer insanlardan ayıran en önemli özelliklerinden birinin, kimsenin düşünemediğini düşünmek olduğunu ifade eden Hasan Kum, icatları mucitlerin yaptığını, icatları geliştirme görevinin ise üniversitelerimize düştüğünü söyledi. Yaklaşık 35 icadının olduğunu sözlerine ekleyen Kum, bunların geliştirilmesi ve ticarileştirmesi için hep birlikte çalışmamız gerektiğini vurguladı.

Mucit Hasan Kum’un ardından konuşan Proje Uzmanı Hüseyin Aydın, Hasan Kum ile tanışma hikâyesini anlatarak geliştirdikleri icatları nasıl ticarileştirdiklerini, geleceğe dair yapmak istedikleri projeleri ve hedeflerini katılımcılarla paylaştı. Bilimsel projeler haline getirilen ticari icatların seri üretimleri için finansman sağlanması konusuna değinen Aydın,  üretilen ürünlerinin satışının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Konferansın sonunda, Öğr. Gör. Muzaffer Çabukoğlu ile Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alaettin İmamoğlu tarafından davetli konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edildi.