Üniversitemiz 10. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

Mar 17

Kurulduğu 17 Mart 2006 tarihinden itibaren verdiği nitelikli eğitimle İlimizin, Bölgemizin ve Ülkemizin kalkınmasına öncülük eden; çağdaş, demokratik, milli, manevi ve etik değerleri özümsemiş, erdemli bilim, meslek, sanat insanları ve liderler yetiştirme misyonuyla hızla büyüyen Üniversitemiz, 10. Kuruluş Yıldönümünü coşkuyla kutladı.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 10. Kuruluş Yıldönümü Töreni’ne; Düzce Valisi Ali Fidan, Garnizon Komutanı J. Albay Bilal Güvenir, Düzce Belediye Başkanı’nı temsilen Başkan  Yardımcısı Ali Güney, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Göztaş, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Baro Başkanı Av. Ali Dilber, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, İl Protokolü, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Üniversitemizin kuruluşunun 10. Yılını kutlayarak sözlerine başladı. Üniversitelerin uzun yıllar akademik çalışmalarda bulunan eğitim kurumları olduğunu söyleyen Kurucu Rektörümüz, “Düzce Üniversitesi ruhu genç, temelinde aşk, sevgi ve azim bulunan, ileriye dönük umutları olan bir Üniversitedir. Hep böyle kalsın, hep yolu açık olsun.” dedi.

Üniversitemizin 10. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle mutlu olduklarını; Ülkemizde yaşanan terör olayları sebebiyle hüzünlü olduklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Bugünlerde memleketimize, bayrağımıza, vatanımıza, devletimize sahip çıkmaya ihtiyacımız var.” diyerek sözlerine başladı.

Kökleri 1976 yılına dayanan, 2006 yılında kurulduğunda 5500 öğrencisi, 600 personeli, 38 milyon TL bütçesi, 56 bin m2 kapalı alanı olan Üniversitemizin, bugün 25 bin öğrencisi, 2300 çalışanı, 166 Miyon TL bütçesi, 250 bin m2 kapalı alanı ile kısa sürede önemli başarılara imza attığını söyleyen Rektörümüz, bu başarılarda büyük emekleri olan Kurucu Rektörümüze ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

25 bin öğrencisi bulunan Üniversitemizin üç yıl içinde yaklaşık 40 bin öğrenci sayısına ulaşacağını dile getiren Rektörümüz, nicelikten çok niteliğe önem verdiklerini ve dengeli büyümek istediklerini belirterek; nitelikli, donanımlı, istihdam olanakları sağlayan bir Üniversite olma hedefiyle yola devam ettiklerini sözlerine ekledi. Üniversitemizin 2015 yılında 6100 öğrenci kabul ettiğini ve yüzde 99 doluluk oranına ulaştığını söyleyen Rektörümüz, bu oranların Üniversitemizin tercih edilen bir Üniversite olduğuna vurgu yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, URAP kapsamında 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci sırada yer alma başarısı gösteren Üniversitemizin, Dünya üniversiteleri sıralamasında da 26 basamak birden yükselerek 1706. sıra ile dünyada ilk 2000 üniversite içinde bulunduğunu söyledi.

Yaptığı bilimsel çalışmalarla Düzce’nin ve Bölgenin problemlerini çözmek istediklerini vurgulayan Rektörümüz, yakın zamanda Üniversitemiz Hastanesinde Radyasyon Onkolojisi birimi kurulacağının müjdesini verdi. Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programından en fazla yararlanan üçüncü Üniversite olduğumuzu belirten Rektörümüz, devam eden yatırımlar ve gerçekleştirilen akademik etkinlikler ile yeni yatırım projeleri hakkında bilgiler verdi.

Gelecek akademik yılda 7 bin öğrenci kabul edecek olan Üniversitemizde yeni bölümlerin de açılacağını söyleyen Rektörümüz, ilk kez hayata geçirilen Açık Kapı Günü ile tüm mensuplarımızın fikirlerini, önerilerini ve beklentilerini dinleme imkanı elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Üniversitemizin gelişmesine destek olan herkese teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Necip Fazıl Kısakürek’in “Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.” sözüyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Ali Fidan, Üniversitemizin 10. Kuruluş Yıldönümünün hayırlı olması temennisi ile sözlerine başladı.  Vali Fidan, toplumun geleceğine yön veren, yaptığı akademik çalışmalarla hizmet üreten Üniversitelerin, ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

Üniversitemizin Düzce’nin en önemli markalarından biri olduğunu söyleyen Ali Fidan, Üniversitemizin her türlü sorununa karşı kamu kurumları olarak olumlu bir yaklaşımla gayret göstereceklerinin altını çizdi. Kendileri ile uyumlu ve koordineli çalıştığı için Üniversitemize teşekkür eden Vali Ali Fidan, Ankara’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı dileklerinde bulunarak terörün asla hedefine ulaşamayacağını söyledi.

Üniversitemize verdiği maddi ve manevi desteklerden dolayı Düzce Valisi Ali Fidan’a Rektörümüz tarafından plaket takdim edilmesi ve 10. Kuruluş Yıldönümü pastasının protokol üyeleri eşliğinde kesilmesiyle devam eden programda, Üniversitemize sağladığı katkılar nedeniyle Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’i temsilen Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güney’e, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ertan Taşlı ile Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır’a plaketleri takdim edildi.

Son iki yıl içinde Üniversitemize katkı veren Pak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nevhiz PAK adına Pakmaya Düzce Fabrikası Müdürü Orkun Türkmen, Türk Kızılay’ı Beşiktaş Şubesi Başkanı Maksut Balta, Altınbaş Ayakkabıcılık Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baş’ı temsilen Kazım Baş, İşadamı Erdal Çakır, Divapan Entegre Ağaç Panel San. Tic. A.Ş. adına Genel Müdür Hakan Zengin ile Fibrobeton Yapı Elemanları San. İnş. Tic. A.Ş. adına Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Maraşlı, Süperlit Boru Sanayi A.Ş.’yi temsilen Üretim Direktörü Özcan Çağlar, Teknorot A.Ş. adına Ar-Ge Müdürü Murat Işık ile Kılıç Kuyumculuk’tan Şaban Kılıç ve Sait Emre Kılıç’ı temsilen İrfan Özargun’a plaketleri takdim edildi.

Üniversitemizin gelişmesine yönelik katkıları nedeniyle akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin başarı belgelerinin ve ödüllerinin verildiği programda, Düzce Üniversitesi Bilimsel Yayınları ve Proje Geliştirmeyi Teşvik Yönergesi kapsamında 2015 yılı yayın, atıf, patent, keşif, sosyal sorumluluk başarı ödülleri ile birim yayın ve bilimsel yayın teşvik ödüllerine layık görülen akademik personelimize başarı belgeleri takdim edildi.

Üniversitemizin çeşitli birimlerinde görev yapan ve son iki yıl içerisinde profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanı almaya hak kazanan öğretim üyelerimize cübbe giydirilmesi ve belgelerinin takdimiyle devam eden programın sonrasında kürsüye gelen Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu 17 Mart tarihinin,  hem Üniversitemiz, hem Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar hem de Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş için anlamlı bir gün olduğunu ifade ederek Üniversitemizin 10. Kuruluş Yıldönümünü, Rektörümüz ve Genel Sekreterimizin doğum günlerini kutladı.

10. Kuruluş Yıldönümü Töreni, fotoğraf çekimi ile fuaye alanındaki kokteylin ardından sona erdi.