Üniversitemizden Aşık Veysel Anısına Anlamlı Program

Mar 22

Üniversitemiz Toplumsal Eşitlik ve Farkındalık Topluluğu tarafından düzenlenen “Gönül Gözümüz Aşık Veysel” başlıklı şiir ve müzik dinletisi, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Toplumsal Eşitlik ve Farkındalık Topluluğu Danışmanı ve Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, Gölyaka Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Başkanı İsmail Kardüz, Biz Büyük Bir Aileyiz Derneği Gönüllü Üyesi Dilek Şen, davetli misafirler, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Toplumsal Eşitlik ve Farkındalık Topluluğu Başkanı Ahizer Özbek, Topluluğun kurulmasında Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, öğretim üyelerimiz ve öğrenci arkadaşlarından büyük destek gördüklerini söyledi. Topluluğun çalışmalarından bahseden Özbek, görme engelliler için sesli kitap okuma faaliyetleri düzenlediklerini ve toplumda engellilere yönelik farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Gölyaka Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Başkanı İsmail Kardüz, Toplumsal Eşitlik ve Farkındalık Topluluğu’na böyle anlamlı bir programı düzenlediği için teşekkür ederek Dernek olarak memnuniyetlerini dile getirdi.

Konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Aşık Veysel’e ayrı bir sevgisinin olduğunu belirterek, O’nun bütün şiirlerini incelediğini ifade etti. Pir Sultan Abdalların, Yunus Emrelerin geleneğinden gelen binlerce yıllık güçlü aşıklık geleneğimiz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Genç, etkinliği düzenlediği için emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının sonrasında programın şiir ve müzik dinletisi bölümüne geçildi. Aşık Veysel’in birbirinden değerli eserlerinin seslendirildiği programda, okunan şiirler ve söylenen türküler katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile takip edildi.

Dinleyicilerin gönüllerine hitap eden program, toplu fotoğraf çekimi ile son budu.