“Apandisit Tanı ve Tedavisinde Dünden Daha İyi Noktadayız”

Mar 23

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Çocuklarda Apandisit ve Ayırıcı Tanısı” başlıklı eğitim toplantısı, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nın da katkılarıyla gerçekleşen toplantıya; bölgedeki 45’e yakın çocuk cerrahisi, çocuk hastalıkları ve sağlığı uzmanları, aile hekimleri, acil uzmanları, araştırma görevlileri ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı.

Tıbbın sürekli gelişimine bağlı olarak Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği’nin; çocuk cerrahisi uzmanları ve çocukla ilgilenen tüm hekimlerin bilgi, beceri ve mesleki yeteneklerini geliştirmek amacıyla yürüttüğü program kapsamında gerçekleştirilen eğitim toplantısında, apandisitin etyo-patogenezinden ayırıcı tanısı ile tedavisinden komplikasyonlarına kadar tüm yönleri irdelendi.

Prof. Dr. Burak Tander,  Prof. Dr. Çiğdem Ulukaya Durakbaşa, Doç. Dr. Tutku Soyer, Doç. Dr. Ayşe Karaman, Doç. Dr. Tuğrul Tiryaki, Doç. Dr. Ali Yıkılmaz gibi alanında uzman öğretim üyelerinin yanı sıra Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Murat Kaya, Yrd. Doç. Dr. Murat Kabaklıoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Aybars Özkan, kursun düzenlenmesine ve yapılan bilimsel programa  katkı sağladılar.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aybars Özkan yapılan toplantı için değerlendirmede bulunarak, “Apandisit tanı ve tedavisinde; bugün artık dünden daha iyi noktadayız.” ifadelerini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi, On Dokuz Mayıs Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakülteleri ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara Sami Ulus, Ankara Dışkapı ve Çocuk Hastanesi gibi Türkiye’nin seçkin üniversite ve kurumlarının temsilcilerinin katıldığı toplantı, samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşti. Bilimsel tartışma ve değerlendirmelerin yapıldığı ve önemli bilgilerin paylaşıldığı toplantı, gün boyu devam etti.