Üniversitemizden Büyük Bir Proje Başarısı

Mar 30

Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Düzce Teknopark A.Ş. işbirliğiyle gerçekleştirilen, TÜBİTAK "1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması" çağrısı kapsamındaki proje başvurusu, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık bulundu.

Birçok zorlu aşamadan geçen ve TÜBİTAK tarafından projesi kabul edilerek büyük bir başarıya imza atan Üniversitemiz ile birlikte Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi de desteklenecek üniversiteler arasında yer aldı.

Üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması, üniversitelerin ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından faydalanması, girişimciliğin geliştirilmesi ve üniversitelerde fikri sınai hakların yönetilmesi ve ticarileştirilmesi hedeflerinin gerçekleştirilmesi amacıyla desteklenen projemiz ile İlimize ve Bölgemize önemli bir dinamizm kazandırılması bekleniyor.

Projeye yönelik hazırlık aşamasında TTO Koordinatörü Doç. Dr. Arif Özkan ve Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin başta olmak üzere TTO Danışmanı Prof. Dr. Serkan Subaşı, Teknopark Koordinatörü Uzman Emrah Yılmaz, TTO Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kara, Modül Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Metin Toz, TTO Koordinasyon Sorumlusu Harun Rahmet Mut, İletişim Sorumluları Murat Demir ve Müjdat Demir ile TTO Uzmanı Dr. Aslı Astarcı ve Müge Özkan yoğun bir çalışma temposu içinde çalışarak bu başarının kazanılmasında önemli katkılarda bulundu.

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Üniversitemiz TTO Koordinatörü Doç. Dr. Arif Özkan, “Düzce’den başlayarak Bolu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Sinop ve Çankırı hattında Düzce Üniversitesi’nin destek alan tek TTO yapılanmasına sahip olması, Üniversitemizin kazanımlarının ve çalışmalarının bölge için önemini ortaya çıkartmakta ve yapılan çalışmaların doğru yolda olduğunu ifade etmektedir.” dedi.

Proje kapsamında yapılan uzun soluklu çalışmalar sonucunda sürdürülebilir bir yapı tesis edilerek TTO modülleri için planlı bir içerik oluşturulduğunu ve TÜBİTAK-1601 projesinin Üniversitemize kazandırıldığını dile getiren Doç. Dr. Arif Özkan, “1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması projesi kapsamında; Modül 1'de Farkındalık, Tanıtım, Bilgilendirme ve Eğitim Hizmetleri, Modül 2'de Destek Programlarından Yararlanmaya Yönelik Hizmetler, Modül 3'te Proje Geliştirme/Yönetim Hizmetleri (Üniversite Sanayi İşbirliği Faaliyetleri), Modül 4'te Fikri Sınai Hakların Yönetimi ve Lisanslama Hizmetleri ile Modül 5'te Şirketleşme ve Girişimcilik Hizmetleri alanlarındaki çalışmalarla Üniversitemizin modüller arasındaki potansiyelinin arttırılması ve Bölgemize hizmet edilmesi hedeflendi.” ifadelerini kullandı.

Düzce Üniversitesi TTO ve Düzce Teknopark A.Ş. işbirliği içerisinde 5 modül faaliyetini sürdürerek Üniversitemiz tarafından gerek üniversite-sanayi iş birliği alanına, gerekse akademik alana pek çok destek mekanizması sağlanacağını ve nitelikli fikri mülkiyet desteklerinin de hayata geçirileceğini belirten Doç. Dr. Arif Özkan, “TÜBİTAK 1601 TTO desteğinin kazanılmasında emeği geçen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na, değerli yöneticilerimize, çalışma arkadaşlarımıza, hocalarımıza ve tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” diyerek projenin İlimize ve Bölgemize hayırlı olmasını diledi.